Freddie Mercury: Rockový bůh se slabostmi člověka

Hudební talent od boha

Kdyby nebylo hudby, byl by Freddie, rodným jménem Farrokh Bulsara, zřejmě jen bezvýznamným zanzibarským přistěhovalcem, jakých jsou v Anglii stovky. Ale říká se, že pokud má člověk talent od Boha, ten si svou cestu na povrch najde. A Freddie měl talentu tolik, že by jím mohl obdarovat několik lidí. Už v Indii, kde trávil své dětství, začal hrát na klavír. Nehrál přitom klasické skladby, jak se u klavírních virtuosů očekává, ale pop music ze Západu, kterou rád poslouchal. Jeho spolužák vzpomínal, že Fredie byl schopný poslouchat skladbu, kterou hráli v rádiu a zároveň ji okamžitě přehrávat na klavír. 

Freddie Mercury

Absolutní nasazení

Koncerty pro něj nepředstavovaly pouhé odzpívání písní. Každou showztvárnil jako jedinečné divadelní představení – od velkolepého provedení skladeb, přes extravagantní kostýmy, kterých se Freddie nebál, po pohybové kreace, do kterých dal veškerou svou energii. Jedním z nejfenomenálnějších Freddieho koncertů byl benefiční koncert „Live Aid“ v roce 1985. Později bylo vystoupení skupiny Queen odborníky z hudebního průmyslu vyhlášeno za největší živé vystoupení v historii rockové hudby. Koncert byl vysílán i v televizi a výtěžek z něj byl určený pro oběti hladomoru v Etiopii. Kromě Queen svým hudebním uměním přispěli i Eric Clapton, David Bowie, U2, Madonna, Paul McCartney další hvězdy tehdejší hudební scény.

Grafické nadání

Freddie nejprve studoval umění na západolondýnské West Thames College a poté se vrhl na studium grafiky a designu na Ealing Art College, kde ve svých 23 letech promoval.Jeho grafické nadání a vzdělání zúročil krátce před vydáním prvního alba s názvem Queen, kdy pro skupinu navrhl její slavné logo. Logo známé jako „Queen crest“v sobě spojuje znamení zvěrokruhu všech čtyř členů kapely. Dva lvi patří Deaconovi a Taylorovi, rak Mayovi a dvě panny jsou Mercuryho.

Jediná životní láska

Ačkoli byl Freddie Mercury gay a jeden z jeho partnerů ho koncem 70. let dokonce nakazil virem HIV, po celý život miloval jednu ženu. S Mary Austinovou se seznámil, když mu bylo 24 let. Dvojice spolu začali bydlet a Freddie pro ni napsal a věnoval jí píseň „Love of my life“. V roce 1973 ji dokonce požádal o ruku, ale kvůli jeho pochybám o vlastní sexualitě k ní nakonec nikdy nedošlo. Dvojice se rozešla a i když pro Freddieho začalo období divokých večírků, zůstali si s Mary navždy blízcí. Freddie dokonce jednou prohlásil: "Všichni moji milenci se mě ptali, proč nemohou nahradit Mary, ale je to prostě nemožné. Nemohl bych se zamilovat do muže stejným způsobem jako do Mary." Byla u něj i ve chvílích, kdy umíral a on jí odkázal svou rezidenci a polovinu všeho majetku. Také ji požádal, aby se postarala o jeho tělo. Tak moc jí věřil a miloval.

Freddie Mercury

Komplex ze zubů

Stoupat Freddieho hvězda na vrchol v dnešní době, zřejmě by už dávno podstoupil stomatologickou operaci, protože tlak a požadavky na perfektní vzhled celebrit je obrovský. Freddie si naštěstí uměl stát za svým a prorazil díky svému talentu, ne vzhledu. V horní čelisti mu za řezáky vyrostly čtyři další řezáky navíc. To mu vytlačilo přední zuby ven a vytvořilo jeho příznačný předkus. Brian May, hlavní kytarista Queen, Freddieho kvůli výraznému předkusu málem zavrhl. Měl obavy, že Freddieho úsměv ovlivní image Queen a jejich popularitu u mladého publika. Freddie byl ale přesvědčen o tom, že jeho čtyři zuby navíc dodávají jeho silnému hlasu zvláštní zvuk a tím dokázal přesvědčit i Maye. Ze svých zubů měl ale celoživotní komplex. Později se je alespoň částečně pokoušel maskovat knírkem nebo držením mikrofonem před ústy.

Strach z lékařů

Kromě strachu ze zubaře Freddieho trápily obavy i z ostatních lékařů. V druhé polovině 70. let začal objevovat novou stránku své sexuality a navštěvovat newyorské gay bary. New York byl tou dobou epicentrem epidemie HIV a Freddie dobře věděl, že je snadné se jím nakazit. Ačkoli onemocnělo i několik přátel v jeho okolí, on sám se k věci stavěl přístupem „mně se to stát nemůže“. Jenže v 80. letech se u něj začaly objevovat příznaky nakažení virem HIV a také léze. Freddiemusel mít děsivé podezření. Svědčí o tom i fakt, že se snažil vyhýbat lékařům, jen aby jeho obavy nepotvrdili. Dokonce se bál doktorům zvedat telefony. Až jeho bývalá láska a celoživotní přítelkyně Mary Austinová ho přinutila, aby s lékaři promluvil.

Freddie Mercury

Statečnost až do konce

Freddie v dubnu roku 1987 podstoupil testy na HIV, ale médiím, která stále bedlivěji sledovala jeho zdravotní stav a pracovní výpadky, pravdu neřekl. Před veřejností trval na tom, že je zdravý. Přesto média pohublého a stále častěji unaveného Frediieho sledovala na každém kroku. Kytarista Brian May přiznal, že kapelu Freddie o svém skutečném stavu informoval a její členové se mu rozhodli ve všem vycházet vstříc. Když v květnu 1991 skupina natáčela klip k písni „These Are the Days of Our Lives“, Freddie už působil velmi pohuble a strhaně. Během natáčení musel často odpočívat a zbytek Queen vždy čekal připravený, až Freddie sebere všechnu zbylou energii a bude moct pokračovat.

Pak už Freddie neměl sílu pracovat. Začal ztrácet zrak a musel jen ležet. Společnost mu dělala Mary Austenová, která se o něj láskyplně starala. Svou smrt, která byla nevyhnutelná, se rozhodl urychlit tím, že odmítl nadále užívat podpůrné léky. 23. listopadu jeho manažer skupiny Queen Jim Beach vydal Freddieho prohlášení, že je nemocný AIDS a že nastal čas, aby jeho fanoušci poznali pravdu. Den poté pětačtyřicetiletý Freddie zemřel.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, Dentakay.com, Loudersound.com, Smoothradio.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24