Vzdělání jako výsada? Nadace Kellnerových to chce změnit

Měření

Ředitelka nadace The Kellner Family Foundation, Tereza Bůžková, věří v sílu českého školství. Jenže nadšení učitelé sami nestačí. Kvalitní vzdělání by nemělo být otázkou štěstí ani původu. Co s tím?

Jak si podle vás stojí české školství?

České školství v mezinárodním srovnání vykazuje solidní poměr cena výkon. V kontextu toho, kolik prostředků něj proudí (absolutně i jako podíl na HDP) jsou jeho výsledky nadprůměrné. 

Kde vidíte největší rezervy?

Naše školství neumí snižovat rozdíly mezi dětmi z různého socioekonomického prostředí. Mnoho dětí nenavštěvuje školky a do základní školy nastupují s výrazným handicapem. Ne každá škola má pak dostatečné nástroje pro jeho vyrovnání. Chybí například sociální pedagogové, kteří by pracovali nejen s žákem, ale i s jeho rodinou. I proto je v Česku vysoký počet dětí s neukončeným základním vzděláním, kterým chybí základní gramotnost a jen obtížně se orientují v dnešním světě. 

Máme naopak něco, co by nám mohl svět závidět?

Když jezdím do terénu navštěvovat otevřené školy zapojené do našeho projektu Pomáháme školám k úspěchu, potkávám mnoho schopných a motivovaných pedagogů. Ti stále přemýšlejí o tom, jak zapojit do výuky každého žáka, aby si uměl svoje učení řídit – uvědomil si, jakým způsobem se nejlépe učí, a pak to aplikoval napříč předměty. V našem školství působí mnoho skvělých lidí, toho bychom si měli vážit. 

Proč je podle vás vzdělání tak důležité?

Vzdělaní lidé se dokážou svobodně rozhodovat a přejímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. To je nesmírně důležité. Lidé, kterým chybí kritická gramotnost, snáze věří tomu, že jejich problémy vyřeší někdo jiný. To vnímám jako velké společenské riziko. 

Na jaké projekty se Nadace The Kellner Family Foundation zaměřuje?

Máme tři hlavní projekty. Kromě Pomáháme školám k úspěchu, který rozvíjí čtenářskou a pisatelskou gramotnost dětí na 150 základních školách po celém Česku, podporujeme stipendisty na osmiletém gymnáziu Open Gate a české studenty na bakalářských oborech zahraničních univerzit. 

Jedním z vašich projektů je škola Open Gate v Babicích. Je tato škola otevřena všem dětem?

Ano, na škole je díky stipendiím a kolejím pestrá skladba studentů z celého Česka. Největší část tvoří děti, které denně dojíždějí z Prahy a okolí a jimž platí školné rodiče. Typicky jsou z rodin, které chtějí pro své děti kvalitní vzdělání, ale nevyhovuje jim způsob výuky na státních gymnáziích. Zhruba třetina studentů jsou nadační stipendisté pocházející ze sociálně znevýhodněného prostředí. A nově nabízíme i stipendia akademická pro nadané děti z běžných rodin. Potkávají se tu tak tři velmi různé světy. To často konvenuje právě samoplátcům, kteří své děti na Open Gate posílají nejen kvůli IB maturitě, ale hlavně proto, aby jim dali příležitost vzdělávat se mimo svou sociální bublinu.

Nadace The Kellner Family Foundation také podporuje české talenty na zahraničních univerzitách. Podle jakého klíče je vybíráte a co všem jim poskytujete/hradíte?

Uchazeči procházejí dvoukolovým výběrem. V prvním kole nás zajímá, co už studenti v oboru dělají, jestli někde stážují, věnují se výzkumu. Ty nejlepší pozveme na pohovor u správní rady. Tam obstojí ti, kteří nejlépe vysvětlí přidanou hodnotu studia v zahraničí a to, jak chtějí Česku vrátit nabyté znalosti a zkušenosti.

Při svém nástupu v září 2023 jste chtěla přijít s novými nápady. Podařilo se vám některé realizovat?

U podpory stipendistů na Open Gate ladíme způsob, jak co nejlépe identifikovat a vyhodnotit uchazeče o akademická stipendia. U univerzitních stipendií se snažíme podpořit větší otevřenost českého prostředí k absolventům zahraničních univerzit. Ta největší výzva ale teprve přijde – rodina Kellnerových se shoduje na tom, že nadace se má pustit i do nových projektů. Diskuze nad konkrétními tématy teprve začínají, ale už se na to moc těším.

Zdroj článku: