Proč lidé hromadně blokují celebrity?

Kritika Met Gala

Propalestinští aktivisté i širší veřejnost už měsíce vyvíjejí tlak na celebrity, aby projevily větší podporu civilistům v Gaze. Nápor zesílil po opulentním Met Gala, kde se celebrity procházely v excentrických róbách po červeném koberci ve stejnou chvíli, kdy Izrael oznámil zahájení ofenzivy v Rafáhu – městě, kam uprchli palestinští civilisté po zdecimování severní Gazy. Met Gala už nějaký pátek čelí paralele s Hunger Games, franšízou YA Suzanne Collins, která tematizuje hlubokou třídní propast a módu jako společensko-politickou zbraň. Letos je ale tato paralela o něco diskutovanější, když pár desítek metrů od přehlídky přepychu volali občané po příměří v Gaze. Téma večeru bylo navíc inspirováno povídkou „The Garden of Time“ od J.G. Ballarda z roku 1962, která je interpretovaná jako komentář ke střetu společenských tříd a upozornění na nevyhnutelný úpadek aristokracie. Ironie nezůstala bez povšimnutí.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší róby Met Gala 2024: Rajská Zahrada času nebyla pro každého

Met Gala 2024 je za námi. Upper East Side byla po roce opět svědkem defilé hereckých i hudebních celebrit, módních návrhářů a známých osobností, které na nejsledovanějším koberci světa předvedly ty nejimpozantnější róby. Jejich fotky i informace z kuloárů Metropolitního muzea budou ještě dlouho rezonovat médii i sociálními sítěmi.
elle.cz

#Blockout2024

Kritika začala nabírat na obrátkách, když influencerka a bývalá modelka Haley Kalil zveřejnila video v květinových šatech inspirovaných 18. stoletím. Samotného Met Gala se nezúčastnila, pouze před akcí zpovídala celebrity. Ve videu Kalil použila audio klip z filmu „Marie Antoinette“ z roku 2006, ve kterém zazněla věta „Let them eat cake.“ Tento výrok se připisuje právě Marii Antoinettě a slouží jako důkaz jejího bezcitného přístupu k hladovějícím rolníkům. Influencerka video smazala a omluvila se.

„Je čas zablokovat všechny celebrity, influencery a bohaté socialites, které nevyužívají své zdroje k tomu, aby pomohly lidem v nouzi,“ uvedla ve svém videu @ladyfromtheoutside. „Dali jsme jim jejich platformy. Je čas vzít si je zpět, vzít si naše shlédnutí, naše lajky, naše komentáře, naše peníze.“ Přidali se i další a vzniklo tak hnutí, které volá po „digitalní gilotině“ (ve zkratce „digitine“). Na sociálních sítích se začaly šířit seznamy celebrit, které podle veřejného mínění dostatečně nevyužívají svou platformu, hlas a finanční prostředky k dobru. V současnosti se jedná především o humanitární krizi v Gaze. „Probíhá masivní #Blockout2024, kdy blokujeme každou celebritu, která se nevyjádřila k dění v Palestině nebo nevyzvala k příměří,“ napsal jeden člověk na X. „Je to globální hnutí. Žijí z naší pozornosti. Pokud žádnou nemají, přestanou uplatňovat svůj vliv.“

Mohlo by se vám líbit

Filmový festival v Cannes: francouzská riviéra letos patří ženám

Květen bývá ve znamení dvou velkých společenských akcí. Tu první, newyorské Met Gala, už máme za sebou. Druhá, kterou je světově proslulý filmový festival v Cannes, byla zahájena včera. Jakými nejlepšími společenskými i módními momenty nás letošní ročník zahrnuje?
elle.cz

Jde o marnou snahu?

Digitální protest může být vlivným nástrojem, jak dohnat celebrity k odpovědnosti. Psychoterapeutka Topsie VandenBosch, řekla serveru TODAY.com, že počet sledujících často představuje vliv, prodejnost, oblíbenost a důvěryhodnost celebrit a také jejich výdělečný potenciál. Ztráta sledujících podle ní působí na několika úrovních – podlomená morální autorita celebrit například ohrožuje dohody se značkami.

Nové vnímání role celebrit

V popředí celého rozruchu stojí otázka: měly by se celebrity účastnit politického diskurzu? Když se vyjádří k aktuálnímu dění, je více než pravděpodobné, že se setkají s urážkami ohledně jejich (ne)vzdělanosti. Pokud se ale nevyjádří, čelí kritice za tichou podporu statusu quo. Navíc se hnutí „digitine“ protnulo s kritikou opulentnosti Met Gala a zdánlivé odtrženosti od skutečných problémů. A zatímco někteří tvrdí, že akce jako Met Gala jsou frivolní, jiní zastávají názor, že móda je legitimní formou sebevyjádření a kulturního komentáře.

Místo koherentní strategie, jak obrátit pozornost na dění v Gaze se kampaň podle jejích kritiků stala akcí ve stylu eat the rich. Nicméně rozpoutala diskusi o roli celebrit ve společnosti a jejich zodpovědnosti. Zda hromadný bojkot vyústí v trvalou změnu, se teprve uvidí.

Mohlo by se vám líbit

Toxická pozitivita je zhoubná. Vyměňte ji za zranitelnost!

Pozitivní mindset je prý všelékem. Často se na něj ale upínáme natolik, že potlačujeme emoce, které do něj nepasují. Tomu se říká toxická pozitivita. A může nadělat více škody než užitku.
elle.cz

Zdroj: TODAY.com, Time.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24