Následovala syna
Zpěvaččina rodina zveřejnila zprávu o jejím úmrtí 26. července, příčinu odchodu Sinéad ale neupřesnila: „S velkým zármutkem oznamujeme, že zemřela naše milovaná Sinéad. Její rodina a přátelé jsou zdrceni a požádali o respektování soukromí v této velmi těžké chvíli.“ Sinead si prošla velmi těžkým obdobím. V lednu roku 2022 ztratila syna Shanea, který si v 17ti letech vzal život. Přežila ho tak o pouhý rok a půl. Synovou smrtí se trápila a dávala si ji za vinu. Byli si podobní nejen fyzicky, ale také svou křehkou psychikou. Shane se pokusil několikrát o sebevraždu a také Sinéad za dobu svého života provedla několik neúspěšných pokusů. S depresemi, jimž po Shaneově odchodu propadla, se sice rozhodla bojovat, ale spekuluje se o tom, že svět opustila dobrovolně.
Temné dětství a zářivá kariéra Sinéad O'Connor
Irská hudební ikona se narodila 8. prosince 1966 v Dublinu. Její dětství ale nebylo právě idylické. Poznamenal ho rozvod rodičů a matka, která Sinéad a její další dva sourozence po rozchodu vychovávala. Ta je prý týrala a zneužívala. Problémové mládí bylo ve znamení absencí ve škole, útěků z domova, krádeží a dokonce prostituce a vyústilo umístěním do polepšovny. Po návratu z výchovného zařízení pracovala Sinéad jako servírka a po nocích zpívala v klubech. Láska k hudbě ji ale dostala ze dna na výsluní. Svou první skladbu nazpívala ve 14 letech a v roce 1987 debutovala skvěle hodnoceným albem The Lion And The Cobra.
Celosvětově se proslavila songem Nothing Compares 2 U, cover verzí skladby zpěváka Prince. Tklivý song o porozchodovém splínu, který Sinéad v klipu prezentovala s hlubokým prožitkem a přesvědčivostí sobě vlastní, se dostal pod kůži milionům posluchačů a žádné z písní, které v její hudební kariéře následovaly, se ho už nepodařilo překonat. Píseň dobyla hitparády v Irsku, ve Spojeném království, v Německu, v Austrálii i v USA. Sinéad O'Connor za ni získala několik nominací na cenu Grammy včetně kategorií Record of the Year a Best Female Pop Vocal Performance. Vyhrála v kategorii Best Alternative Music Performance, ale udílení cen bojkotovala a odmítla si ocenění převzít. Hudebních cen obdržela během své pěvecké kariéry ještě spoustu. Na začátku letošního roku získala ocenění na irských hudebních cenách RTÉ Choice Music Awards. Sklidila tehdy velký potlesk, když svou cenu věnovala „všem členům irské uprchlické komunity“.
Vždy ze srdce, vždy naplno
V roce 1992 roztrhala Sinéad O’Connor v přímém přenosu v pořadu Saturday Night Live fotku papeže Jana Pavla II. Zpěvačka tímto způsobem protestovala proti pohlavnímu zneužívání dětí představiteli církve a zakrývání této skutečnosti jejími vyššími představiteli. Poštvala proti sobě spoustu věřících, deník The Washington Post ji nazval „tváří čisté nenávisti“ a zpěvák Frank Sinatra dokonce „hloupou ženou“. Přesto svého gesta nikdy nelitovala. „Nelituji, že jsem to udělala. Bylo to brilantní,“ vrátila se po letech k této události v rozhovoru pro New York Times.
Koncem 90. let se ovšem O'Connor nechala od biskupa nezávislé katolické skupiny v Lurdech vysvětit na kněžku. Římskokatolická církev ale její vysvěcení nikdy neuznala. V roce 2018 pak zpěvačka konvertovala k islámu a přijala jméno Shuhada Sadaqat. Její život byl plný zvratů a mohl k tomu přispět i fakt, že trpěla bipolární poruchou. Své názory a životní postoje nikdy nebalila do jakékoli diplomatické vaty, ale prezentovala je s otevřeností a razancí, beze strachu z toho, kolik lidí si tím proti sobě poštve. Žila naplno a chovala se spontánně. Důkazem mohou být nejen její vystoupení na veřejnosti a v médiích, ale také její čtyři manželství a čtyři děti.
Zdroj: Wikipedia.cz, seznamzpravy.cz