Královnino silvestrovské překvapení
Ve svém Silvestrovském projevu dánská královna Margrethe II. překvapila svou zemi a s ní i zbytek světa, když oznámila svou abdikaci. Občany milovaná třiaosmdesátiletá královna sedí na trůnu již 52 let, nicméně jak prohlásila ve svém projevu: „Čas si vybírá svoji daň a neduhů přibývá. Nejde toho zvládnout tolik jako v minulosti.“ Ačkoli královna vždy hlásala, že vládnout míní až do své smrti, na začátku roku podstoupila operaci zad, která ji donutila přemýšlet o budoucnosti vlastní i dánské. „Nastal čas přenechat zodpovědnost další generaci,“ řekla a poděkovala dánské veřejnosti za podporu v průběhu své vlády. Královna Margrethe se oficiálně vzdá trůnu 14. ledna, nicméně Dánové se žádné velkolepé ceremonie à la Buckinghamský palác nedočkají.Místo toho bude onoho dne Frederik slavnostně prohlášen novým králem na balkóně v paláci Christiansborg – na stejném místě, kde premiér proklamuje každého nového panovníka již od počátku 20. století.
Kdo je nový dánský král?
Korunní princ Frederik byl kdysi vnímán jako vzpurný teenager, který se pere s tíhou svého královského údělu. Cítil se zanedbaný svými rodiči, na jejichž bedrech spočívaly královské povinnosti a hledal útěchu na večírcích a v rozmarném životním stylu.Podle odbornice na dánskou královskou rodinu Gitte Redder byla Frederikova cesta k sebevědomí a dospělosti postupná: „Nebyl to přísně vzato rebel, ale jako dítěti a mladému muži mu byla velmi nepříjemná pozornost médií a vědomí, že se stane králem,“ sdělila agentuře AFP. Důvěru veřejnosti získal až ve svých dvaceti letech, kdy konečně překonal svou tehdejší image privilegovaného prince večírků a našel pevnou půdu pod nohama. Zlomový byl okamžik, kdy úspěšně zakončil své studium politologie na Aarhuské univerzitě a stal se tak prvním členem dánské královské rodiny, který dosáhl vysokoškolského vzdělání.Jeho akademické snažení ho přivedlo dokonce až na druhý břeh Atlantiku, kde se na Harvardu inkognito zapsal jako Frederik Henriksen. Učinil tak na počest svého otce, prince Henrika, který zemřel v roce 2018. Působil také v dánském námořnictvu, kde se mu s oblibou přezdívalo „Pingo“, a to kvůli incidentu během potápěčského kurzu, při němž se mu promočil skafandr a on se musel brodit vodou jako tučňák.
Nová královská rodina
Manželka budoucího monarchy, princezna Mary, původem z australské Tasmánie, se s korunním princem setkala v baru v Sydney během olympijských her v roce 2000. Později přiznala, že zpočátku o jeho královském původu neměla tušení: „Po půl hodině ke mně někdo přišel a zeptal se: Víš, kdo jsou tihle lidé?“ Manželé, kteří jsou považováni za zastánce moderních liberálních hodnot, se snaží dopřát svým čtyřem dětem – synovi, dceři a dvojčatům – relativně normální výchovu a dávají přednost státním školám před tradičním královským vzděláním. Frederikův nejstarší syn Christian má obléci roli korunního prince až ve svých jednadvaceti letech, do té doby je přáním jeho rodičů, aby se soustředil na vzdělání a vedl – pokud možno – běžný život teenagera.
Jakým bude Frederik králem?
Přístup manželského páru není ve srovnání s nynější královnou nikterak převratný, nicméně to pro Dánsko znamená klidný přechod a stabilitu, která je v dnešní rozdělené evropské společnosti zásadní. Podobně jako britský král Charles III. se korunní princ Frederik zapáleně zasazuje o ochranu životního prostředí a zavazuje se, že bude Dánsko směřovat k udržitelné budoucnosti. Královský pár je pro dánskou společností symbolem modernity. Mají liberální hodnoty, milují rock, pop, moderní umění a sport. Pětapadesátiletý král je proslulý svými odvážnými eskapádami, v roce 2000 se vydal na čtyřměsíční lyžařskou expedici napříč Grónskem a má za sebou hospitalizace v důsledku nehod při sáňkování a jízdě na skútru. Po usednutí na trůn se aktivního života však nehodlá vzdát: „Nechci se zavřít do pevnosti. Chci být sám sebou, lidskou bytostí.“
Zdroj: BBC, The Guardian, iRozhlas