Sázka na jistotu
Den D pro všechny filmové tvůrce konečně nastal. V neděli 10. března se už tradičně v Dolby Theatre předávaly sošky Oscarů. Letošní ročník byl už 96. a jeho moderování se ujal osvědčený Jimmy Kimmel, který pódium při této slavnostní příležitosti ovládl už po čtvrté. Dotáhl se tím na populární herečku Whoopi Goldberg a na herce Jacka Lemmona, kteří Oscary uváděli také čtyřikrát. Na oblíbeného Billyho Crystala, který byl moderátorem ceremoniálu udílení zlatých sošek devětkrát, nebo na Boba Hopea, který večerem prováděl celkem jedenáctkrát, má ještě co dohánět. Horečnaté přípravy na červený koberec, chystání srdceryvných děkovných řečí s kapkou humoru a nervózní očekávání posledních hodin jsou za námi. Shrňme si nejdůležitější momenty večera.
Velké ambice
S celkem 13 nominacemi zamířil na oscarový večer jako jasný favorit film Oppenheimer. Poté, co posbíral sedm ocenění na cenách BAFTA, se podobná smršť zlatých sošek očekávala i na Oscarech. Scénárista a režisér filmu o geniálním vědci a vynálezci atomové bomby J. Robertu Oppenheimerovi Christopher Nolan se mohl oprávněně těšit, že si domů odnese svého prvního Oscara. Stejné datum premiéry jako Oppenheimer a podobné oscarové naděje měl i film Grety GerwigBarbie, který na oscarovou noc zamířil s osmi nominacemi. Největší naděje si dělal v kategorii Nejlepší původní píseň, zvláště poté, co herec Ryan Gosling potvrdil, že další song z filmu Barbie „I'm Just Ken“ zazpívá během večera na pódiu. Na poslední chvíli jako lavina vtrhl na stříbrná plátna film Chudáčcia stejně razantně si nárokoval i ocenění Akademie. Celkem byl nominován v 11 kategoriích, s 10 nominacemi mu dýchali na záda Zabijáci rozkvetlého měsíce.
Dojetí a rozpárané šaty
Z třinácti nominací nakonec Oppenheimer proměnil ve zlatou sošku sedm, tedy ve stejný počet jako na nedávných cenách BAFTA. Mimo jiné si ocenění za Oppenheimera v kategorii Herec v hlavní roli převzal Cillian Murphy za roli strůjce atomové bomby a věnoval ji „všem, kteří bojují za mír“. Dočkal se i Murphyho kolega a filmový protivník Robert Downey Jr. A s prázdnou neodešel dle očekávání ani režisér nejopěvovanějšího snímku loňského roku, Christopher Nolan. Za strhující výkon, který kritici hodnotí jako životní, si cenu odnesla Emma Stone v kategorii Herečka v hlavní roli a nezastavily ji ani šaty, které jí povolily ve švu přímo během děkovné řeči. Režisérovi filmu Chudáčci za přelomovou roli dojatě poděkovala. „Vážím si vás a chci se o to podělit s vámi,“ obrátila se Emma Stone také na své herecké kolegyně, které svým výkonem zastínila. Porazila i tichou favoritku Lily Gladstone z filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce, který nakonec z deseti nominací neproměnil ani jednu a skončil zcela bez cen. Ocenění za Herečku ve vedlejší roli dostala Da’Vine Joy Randolph za Zimní prázdniny. V roli truchlící majitelky kavárny potýkající se se smrtí svého syna, který padl ve vietnamské válce, přesvědčila Akademii, že Oscar patří právě jí. „Bože, to je krása! Díky, že jste mě viděli,“ děkovala se slzami dojetí v očích. „Tak dlouho jsem chtěla být jiná, a teď si uvědomuji, že potřebuji být sama sebou.“
Nejmladší dvojnásobná držitelka
Kromě komika Jimmyho Kimmela se během ceremoniálu na jevišti v roli předávajících zlaté sošky objevili například Nicolas Cage, loňští Oscary ocenění Jamie Lee Curtis a Brendan Fraser, dále Michelle Pfeiffer, Zendaya, Lupita Nyong'o, Jessica Lange, Al Pacino, Matthew McConaughey, Michelle Yeoh, Bad Bunny, Chris Hemsworth, Dwayne Johnson, Michael Keaton a mnohé další filmové hvězdy. Pozornost všem ale ukradl John Cena, který přišel na pódium úplně nahý, zakrytý pouze obálkou se jménem vítěze. Vyhlašoval mimochodem vítěze za nejlepší filmové kostýmy. S hudebním vystoupením zabodoval Ryan Gosling, oblečený do Barbie pink obleku a doprovázený kytaristou z GunsʼNʼRoses. Své známé hity v Dolby Theatre zazpívali ale i další nominovaní – Jon Batiste, Becky G, Billie Eilish a Finneas OʼConnel nebo Scott George and the Osage Singers. Billie Eilish se zapsala do historie a ve věku 22 let se stala nejmladší dvojnásobnou držitelkou Oscara. Se svou baladou z filmu Barbie „What Was I Made For?“ vyhrála ocenění v kategorii Filmová píseň. Napsala ji společně se svým bratrem Finneasem O’Connellem a sourozenecké duo tak bodovalo už podruhé – již dříve bylo oceněno za song pro rok 2021 „No Time to Die“.
Vrátí se zašlá sláva?
Oscary dlouhodobě trápí klesající sledovanost, čelí také otázkám ohledně relevance. Minulý rok se na to, jak film Všechno všude a najednou nečekaně vyzobává všechny ceny, dívalo 18,75 milionu diváků. Oproti předcházejícímu roku 2022 se 16,62 miliony diváků to byl sice nárůst, ale stále je to na míle daleko roku 1998, kdy se na oscarový triumf filmu Titanic dívalo rekordních 57,25 milionu diváků. Doufejme, že s populárními filmy jako Oppenheimer a Barbie a s přispěním vtipného Jimmyho Kimmela, který se ve své řeči nebojí odpálkovat ani exprezidenta Trumpa, se tomuto ceremoniálu vrátí i zájem diváků.
Přehled získaných ocenění:
Nejlepší film:
Oppenheimer
Nejlepší režie:
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Herec v hlavní roli:
Cillian Murphy (Oppenheimer)
Herečka v hlavní roli:
Emma Stone (Chudáčci)
Herec ve vedlejší roli:
Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Herečka ve vedlejší roli:
Da’Vine Joy Randolphová (Zimní prázdniny)
Cizojazyčný film:
Zóna zájmu (Velká Británie)
Nejlepší píseň:
What Was I Made For? (Barbie)
Dokument:
20 dnů v Mariupolu
Hudba:
Ludwig Göransson (Openheimer)
Kamera:
Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)
Střih:
Jennifer Lame (Oppenheimer)
Masky a vlasový styling:
Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston (Chudáčci)
Zdroj: Oscars.org, Indpendent.co.uk, PageSix.com, iDnes.cz