Oscarové róby 2022: Mnoho povyku pro nic

Posledních několik let se Oscaři potýkají s nejnižší historickou sledovaností, ba i existenční krizí. Otázka, zda je ještě předávání cen Akademie v době sociálních sítí a streamovacích služeb relevantní, je otázka, která byla letos aktuální jako nikdy předtím. Zdá se, jako by ceremoniál postupně ztrácel svůj lesk – hvězd na červeném koberci postupně ubývá a mnohé kasové trháky se Akademie snaží ignorovat, jak jen může. Byť velkým faktorem byla nesporně pandemie kovidu, vyvstává také otázka, zda Oscary nezabila i nekompromisní cancel culture a snaha aplikovat nová společenská pravidla na tuto kategorii umění. Posledních pár let tak Oscaři dostali zabrat a letos se situace o nic nezlepšila. Bylo to zřejmé na sálu Dolby Theatre – divadlo, které dříve praskalo ve švech, bylo letos až děsivě liduprázdné.  

 

Oscarové róby 2022

 

Již nějakou dobu před předáváním cen Akademie se spekulovalo, zda se v přímém přenosu objeví ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky se svým projevem. Mnozí novináři tento nápad nepovažovali za vhodný, jelikož by si podle nich měli Oscaři zachovat svoji politickou neutralitu a dovolit tak umění ponechat si svůj status quo. Den před Oscary bylo nakonec rozhodnuto, že se Zelenský v přímém přenosu neobjeví. Několik hodin před začátkem ceremoniálu však herec Sean Penn v rámci interview pro CNN vyzval své kolegy, aby Oscary bojkotovali. Prohlásil, že pokud Zelenského nenechají promluvit na ceremoniálu, po návratu domů veřejně roztaví svou sošku. Herec se momentálně nachází ve Varšavě a natáčí dokument o probíhající válce na Ukrajině.  

I přes všechny tyto nepříjemnosti se vyhlašování filmových cen nakonec uskutečnilo – the show must go on. Po třech letech bez hlavního moderátora se role tentokrát chopilo trio stand-up komiček a hereček Amy Schumer, Regina Hall a Wanda Sykes. Zahajovací monolog se neobešel bez vtipu, kdy se trio vyjádřilo k feminismu, pandemii i kontroverznímu rozhodnutí Akademie prezentovat osm kategorií ještě před samotnou show. Beyoncé zahájila předávání Oscarů svým singlem „Be Alive“ z filmu Král Richard: Zrození šampionek. To bylo vysíláno na obrazovkách coby předem nahrané video z tenisového kurtu v kalifornském Comptonu. Navzdory predikcím však píseň sošku nevyhrála, místo ní zvítězila „No Time To Die” z posledního Jamese Bonda od Billie Eilish.

 

 

Největším favoritem večera byl snímek Síla psa (The Power of the Dog) – drama o charismatickém, ale despotickém majiteli ranče, který se chová krutě k bratrovi, který si jednoho dne domů přivede novou manželku a jejího syna. Z celkem dvanácti nominací však film získal pouze jednu sošku, a to za nejlepší režii. Tu si odnesla Jane Campion.  

Dalším velkým favoritem byl film V rytmu srdce (Coda) – o jediné člence neslyšící rodiny, která se musí rozhodnout, zda půjde za svými sny nebo zůstane pomáhat rodině. Snímek se z nezávislého filmu proměnil v trhák, který nakonec získal tři sošky ve všech nominacích, a to včetně nejlepšího filmu roku. 

Z celkem deseti nominací vyhrál film Dune v šesti kategoriích, a to včetně nejlepší filmové hudby (Hans Zimmer), střihu, kamery a vizuálních efektů.  

Will Smith (konečně) vyhrál Oscara za hlavní mužský herecký výkon ve filmu Král Richard: Zrození šampionek – životopisném drama popisující reálný příběh o Richardu Williamsovi, trenérovi a otci světově proslulých tenistek Venus a Sereny, které se ceremoniálu účastnily osobně. Oscara za nejlepší ženskou roli získala Jessica Chastain za film Očima Tammy Faye – film také bodoval v kategorii za nejlepší masky. Cenu za nejlepší kostýmy získala Jenny Beavan za film Cruella (#yesplease), nejlepším cizojazyčným snímkem se stal japonský film Drajv maj kár.   

 

Zdroj: ČSFD.cz  

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24