„Chtěla jsem se zabít," šokovala Oprah Meghan. Tak se podle svých slov manželka prince Harryho cítila, když byla součástí nejužšího kruhu britské královské rodiny. K sebevražedným myšlenkám ji doháněl nejen neustálý zájem veřejnosti, ale také dotazy ze strany příbuzných jejího manžela. Ti měli řešit, jak tmavou pleť bude mít jejich prvorozený syn Archie, a také dávali jasně najevo, že potomek bratra následníka britského trůnu nebude mít nárok na titul nebo na bodyguardy.
To, že se Meghan necítila v rámci Buckinghamského paláce dobře, je předvídatelné. Ačkoliv Britové týden před rozhovorem začali uveřejňovat články se zpověďmi personálu a dalších blízkých spolupracovníků britské královské rodiny, kteří všichni svorně tvrdili, jak měli Meghan v její nové roli vévodkyně Sussexské pomáhat, Harry to svým vyznáním vyvrací.
Nejpozoruhodnější v celém dvouhodinovém rozhovoru nejsou Meghan s Harrym, kteří se evidentně rozhodli spálit mosty s královnou a jejími příbuznými, ale nepřekonatelná Oprah. Svým empatickým přístupem a v pravý čas kladenými otázkami dává světu lekci, jak se mají dělat hvězdné rozhovory. Meghan, přes všechno možné příkoří, které ji bylo její rolí manželky prince Harryho způsobeno, v interview sází na kartu lítosti.
Na jedné straně tvrdí, že hádka s Kate ohledně Meghaniných družiček byla způsobena nikoliv Meghan, ale její švagrovou. Ale pak už nechce prozradit žádné detaily, protože Kate se omluvila. I tak se ale dozvíme, že Meghan „plakala". Pokud to tady vypadá, že rozhovorem u Oprah si mě vévodové ze Sussexu příliš nezískali, není to docela pravda. Lze samozřejmě připustit, že britská královská rodina chtěla pro Harryho nevěstu, která bude spíše z jim blízkých kruhů. Stejně jako si málokdo, kdo zná osud princezny Diany, dělá iluze o tom, že Buckinghamský palác bude připomínat pohádku a o vaše pohodlí se kromě komorníka bude starat happiness manažer.
Ale dát rozhovor během celosvětové pandemie, kdy lidé mají strach ze smrti, přicházejí o své blízké i životní úspory, rozhovor, kde se neustále litujete, je z mého pohledu důkazem arogance. Britská královská rodina se mohla k Meghan chovat skutečně chladně, povýšeně a dávat ji najevo, že je obyčejnou plebejkou. Nicméně, pokud je bývalá herečka také lidskoprávní aktivistkou a představuje tedy koncept „lepšího člověka", proč pere rodinné špinavé prádlo ve chvíli, kdy dědeček jejího manžela má před sebou poslední dny?
Pak je tu samozřejmě ještě Harry, protože média mají tendenci démonizovat Meghan, která v jejich prezentaci často působí jako všehoschopná čarodějnice, zatímco královnin vnuk jako nevinný prosťáček, kterého uhranula. Tak to samozřejmě není, princ Harry je hlavní obětí celého příběhu a v rozhovoru u Oprah působí, jako by seděl na pohovce u psychoterapeuta. Až člověka napadne, zda se tomuto očividně velmi citlivému muži dostalo někdy odborné psychologické podpory, když od dětství bulvár spekuloval o tom, zda je jeho otcem skutečně princ Charles, pak jeho matka zemřela při honičce s bulvárními fotografy a místo analýzy svých pocitů a traumat je zapečetil ve vojenské královské akademii.
Harry byl v královské rodině potížistou, který si v roce 2005 oblékl na večírek nacistickou uniformu a často nezřízeně pil. Veřejnost mu to ale částečně odpouštěla, protože v očích britských poddaných to byl ten dvanáctiletý chlapec, který se skloněnou hlavou kráčí za rakví své matky. Ta pro něj chtěla zřejmě úplně jiný život, než jaký mu ukládá královský protokol. Diana přistupovala k výchově svých synů moderně, projevovala jim vřelost, chtěla, aby byli ušetřeni stejného zacházení, jakému byla vystavena ona.
Zraky všech se teď upírají právě k britské královské rodině, která na skandální rozhovor svých bývalých členů zatím nezareagovala. Můžeme snad čekat hrobové mlčení, jakým prý Harryho častuje jeho otec princ Charles, který mu prý od jisté doby nezvedá telefon?