Návrat optimizmu a jistoty
Poté, co v září loňského roku zemřela nejdéle vládnoucí královna nejen britského království, ale na celém světě, zavládly na britských ostrovech smutek a nejistota. Uplynulých sedmdesát let měli Britové svou neochvějnou jistotu v podobě královny Alžběty II. A ta se s jejím odchodem rozplynula. Navíc v období, kdy královskou rodinou a také monarchií silně rezonovaly události vyvolané odchodem a dalšími obviněními ze strany prince Harryho a jeho manželky Meghan. Země a její obyvatelé se ocitli v roli bárky na rozbouřeném moři a úlohou nového krále a jeho obřadní korunovace bylo ukázat jim naději a opět je zavést do klidných vod optimizmu a stability. Událost byla pro city Britů velmi významná. Díky novému králi se na minimálně několik hodin stali středem pozornosti celého světa.
Nacvičování po nocích
Kolem trasy, po níž se vydalo královské procesí, už tři dny před korunovací čekaly tisíce lidí, aby mohly co nejblíže přihlížet této výjimečné události. Na bezpečnost královského průvodu a všech přítomných v centru Londýna dohlíželo na 11 tisíc policistů. Vojáci a všechny složky slavnostního průvodu cvičili před korunovací po nocích, aby bylo zaručeno, že všechno proběhne bez chyby a se vší anglickou precizností. Ani královská rodina nenechala nic náhodě. V Buckinghamském paláci dokonce postavili maketu Westminsterské kaple, kde král s královnou několik týdnů dopředu nacvičovali obřad korunovace s replikami korunovačních klenotů.
Výjimečná chvíle
Událost byla pro monarchii o to významnější, že přišla po neuvěřitelných sedmi dekádách panování Alžběty II. Většina Britů tak poprvé v životě zažila korunovaci, unikátní ceremoniál a současně oslavu monarchie, koruny a britství. Jistě, obyvatelé království byli svědky královských svateb, různých jubilejí i smutných událostí jako pohřby Diany, prince Philipa nebo královny Alžběty, korunovace nového panovníka byla něco zcela mimořádného. Vzhledem k tomu, že je Karla III. 74 let, je navíc pravděpodobné, že se nynější generace dočkají ještě další korunovace, a to je opravdu výjimečné.
Exkluzivní ne/přítomní
Vedle státníků z 203 zemí byli na slavnost pozváni také nositelé Nobelovy ceny, náboženští představitelé z celého světa nebo pracovníci charitativních organizací. Ze zahraničních hostů můžeme zmínit účast první dámy USA Jill Biden, kterou na ceremonii do Westminsteského opatství doprovodila její vnučka Finnegan. prezidentského páru Petra a Evy Pavlových, kteří krále Charlese již před korunovací pozvali na návštěvu Česka, prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové, francouzského prezidentského páru Macronových, první dámy Ukrajiny Oleny Zelenské, ale i hostů z řad celebrit jako herečkyEmmu Thompsonnebo Judy Dench, zpěvačkyKaty Perry, zpěváků Lionela Richieho nebo Nicka Cavea či skladatele Andrewa Lloyd Webera.
Pozornost se ovšem neupírala jen na ty, kteří byli přítomni, ale i na ty, kteří nedorazili. Tedy na královu snachu Meghan, která před korunovací dala přednost setrvání ve svém novém domově domově v USA a přípravě narozeninové oslavy čtyřletého Archieho. V poslední době usměvavá Meghan tvrdí, že se do minulosti neohlíží a chce jít v životě pouze kupředu. Svou nepřítomností na korunovaci unikla nejen nepříjemnému drobnohledu médií, ale především setkání s královskou rodinou, s nimiž se od dalších skandálních vystoupení neviděla. Kromě toho zajistila pozornost i oslavě svého syna Archieho, což byl od ní geniální tah.
Podívaná desetiletí
S anglickou přesností se Král Karel III. s manželkou Camillou v 11:20 vydali v černo-zlatém kočáře směrem k Westminsterskému opatství. Průvod prošel po třídě The Mall na Trafalgarské náměstí a poté po ulici Whitehall. Místo obvyklé uniformy král Karel III. oblékl šat po svém dědečkovi králi Jiřím VI. , jehož vlečku v pravém dolním rohu nesl králův vnuk a budoucí dědic britského trůnu, princ George. Královna choť Camilla byla oděná do nádherné bílé róby s vlečkou po královně Alžbětě, kterou rovněž nesla pážata. Camilla byla dlouho považována za neoblíbenou členku královské rodiny, kvůli své roli v nevěře krále Karla a jeho rozvodu s princeznou Dianou. Svou tichou oddaností a tomu, jak věrně stála po boku krále Karla, aniž by na sebe nějak upozorňovala, ale nastal obrat a britský lid ji přijal. Dnes byli svědky její korunovace na královnu choť, což je v britské historii také neobvyklá událost a Camilla se tak definitivně stala polovinou panovnické dvojice. Průvod v katedrále uzavřeli princ Wiliam s manželkou Kate v nádherných slavnostních rouchách. Dorazil také princ Harry, očekávaně bez manželky Meghan a bez dětí.
Král Karel III byl během své korunovace natolik nervózní, že nejednou zaváhal a musel hojně využívat psané nápovedy. Král odpřisáhl věrnost Bohu a slíbil, že bude spravedlivě vládnout lidem v Británii i v zámořských teritoriích, kde je hlavou státu. Karel III. při obřadu usedl na více než sedm set let starý korunovační trůn, na němž před ním sedělo už 38 panovníků. Pod korunovačním trůnem byl v dřevěné bedně umístěný takzvaný Kámen osudu. Asi tisíc let starý podlouhlý kámen se železnými oky byl na korunovaci přivezen ze skotského Edinburghu, kde na něm byli korunováni skotští králové. Král přijal všechny královské insignie, včetně historické královské koruny krále Eduarda. Sympatické je to, že vše, co mohlo být použito z předchozích korunovací, si přál zachovat a použít znovu, aby jednal udržitelně a co nejvíce snížil náklady na korunovační ceremoniál.
Věrnost králi před všemi shromážděnými přísahal i jeho syn, princ William, a tento dojemný okamžik stvrdil i polibkem na tvář Karla III.
Korunovace Královny Camilly byla mnohem skromnější. Královna nejprve přijala pomazání vysvěceným olejem, poté si nasadila korunovační prsten a nakonec jí na hlavu nasadili královskou korunu. Jednalo se o korunu po královně Marii, prababičce krále Karla. I v tomto ohledu se projevila králův smysl pro udržitelnost, neboť každá z královen si do této doby nechala vyrábět na korunovaci korunu novou. Camilla tak byla první královnou, která přijala recyklovanou korunu.
Ekologický král
Karel III. je známý svým zájmem o životní prostředí, ekologii a změny klimatu. Jeho smysl pro udržitelnost se odrazil i na ceremonii korunovace. Karlova korunovace byla podstatně skromnější než ta jeho matky v roce 1953. Její ceremonii tehdy ve Westminsterském opatství přihlíželo 8200 hostů, Karlovu osobně sledovalopouze kolem 2200 hostů.I tak se náklady na korunovaci vyšplhaly na závratných sto milionů liber. Astronomickou částku mělana svědomí především bezpečnostní opatření. Korunovace stálaspoustu peněz, ale díky své výjimečnosti jich také spoustu přinesla. Vysílací práva, mediální prodeje, tržby z turistického ruchu, prodeje suvenýrů a akce s korunovací spojené generují obrovské zisky.
Zdroj: ČT24, Google