Self-made woman Tahlia Debrett Barnett alias FKA twigs. Úspěšná zpěvačka, skladatelka producentka a tanečnice jamajsko-španělsko-britského původu tento měsíc pro americkou ELLE promluvila o svém vztahu s americkým hercem Shiou Labeouf, ve kterém jí násilně držel. Na sklonku minulého roku na něj podala trestní oznámení. Zpěvačka herce obžalovala ze sexuálního obtěžování, útoku a emocionálního utrpení. Požaduje po něm, aby se začal psychicky léčit a věnoval finanční prostředky nějaké organizaci, která pomáhá obětem domácího násilí. Proč je její příběh tak důležitý?
Podle statistik OSN jedna třetina žen na světě zažila fyzické nebo sexuální násilí, 70 % žen má zkušenost s fyzickým nebo sexuálním násilím v rámci partnerství a pouze 52 % žen může udělat svobodné rozhodnutí v rámci svých sexuálních vztahů, antikoncepce nebo zdravotní péče. Oběti domácího násilí jsou samozřejmě obě pohlaví, ženy jsou však mnohonásobně častějším terčem. Policie v České republice za minulý rok vykázala 1 170 případů domácího násilí, Linka pomoci obětem organizace Bílý kruh bezpečí evidovala 8 348 telefonátů, iniciativa Hlas proti násilí eviduje za rok 2 500 případů násilí v rodinách s dětmi. Všechny případy domácího násilí tedy hlášeny na policii nejsou. Domácí a sexuální násilí je u nás normalizováno a oběť se díky tomu bojí promluvit veřejně. Podle výzkumu Amnesty International ČR z roku 2015 si třetina respondentů myslí, že za znásilnění, sexuální obtěžování a nátlak si žena může sama protože byla buď vyzývavě oblečená, ví se o ní, že měla hodně partnerů, neřekla jasné ne, nebo šla sama opuštěným místem… Traumatická story FKA twigs však tento výčet vyvrací.
Vztah zpěvačky a herce trval rok. Jejich partnerské soužití začalo bez násilí, ačkoliv již na začátku jejich vztahu podle zpěvačky Shia projevoval svojí lásku velmi intenzivně. Tak, že se z toho FKA twigs často necítila příliš dobře. Psychické i fyzické násilí v jejich vztahu přicházelo postupně. Shia vůči své tehdejší partnerce používal různé druhy násilí. Bombardování láskou, „gaslighting” neboli psychickou manipulaci, sociální izolaci a spánkovou deprivaci. Pečlivě budoval cyklus připoutanosti, kdy zpěvačku umístil na piedestal obdivu a lásky jenom aby jí z něj záhy násilně shodil.
U tohoto druhu cyklického vztahu jeho rukojmí nabyde přesvědčení, že v klidovém režimu je vše v pořádku a že se věci mají šanci změnit k lepšímu. Ve skutečnosti se jedná pouze o začarovaný kruh, který kontroluje násilník. Oběť je pod tlakem, ztracená a nemá kontrolu ani moc sama nad sebou. Tento typ násilí se odehrává pomalu, plíživě a člověk ho jen stěží ze začátku rozezná. Postupem času graduje a nabaluje se do té míry, kdy jedinec, který je držen pod tlakem násilníka, mu všechny negativní věci uvěří. Je velmi náročné z takového vztahu odejít, dotyčný je paralyzován strachem. Především, když nikdy předtím nic takového nezažil a nedokáže rozeznat strategii, taktiku násilníka a v tu chvíli si velmi často ani neuvědomuje, že je něco špatně. Rukojmí násilného vztahu je vyděšený, zastrašený a lehce kontrolovatelný.
Twigs dlouho nevěděla, že je obětí domácího násilí. Uvědomila si to až ve chvíli, kdy byli na dovolené a probudila se přiškrcená. Další den jeli autem a Shia byl agresivní, dožadoval se, aby mu vyjádřila lásku a vyhrožoval, že když mu neřekne, že ho miluje, tak s nimi schválně nabourá. Twigs se o sebe začala bát, řekla, že chce vystoupit. Zastavil na benzince, kde si chtěla vzít své věci a utéct, Shia ji však opět začal škrtit a donutil jí se do auta vrátit. Twigs tento incident přesvědčil k vyhledání pomoci. Teprve po rozhovoru s odborníky z organizace, která pomáhá obětem násilí, si uvědomila, jak vážný to je problém a že se stala rukojmím násilníka.
Pro americkou ELLE uvedla, že odejít ze vztahu se jí podařilo jen proto, že měla štěstí. V podcastu britského novináře Louise Therouxa dále mluvila o absurdních zážitcích ze soužití s Shiou. Často jí budil okolo 4. hodiny ranní a obviňoval jí z nevěry a dalších nepravdivých věcí. Jako důkaz její lásky k němu se nesměla dívat do očí ostatním mužům a každý den musela splnit kvótu polibků a doteků vůči svému partnerovi. Pokud limit nenaplnila, následovalo emoční vydírání a zesměšňování, že je špatnou přítelkyní, horší než jeho předchozí partnerky, které to naplnit dokázaly.
Shia má za sebou relativně bohatou historii plnou alkoholismu, zneužívání drog a sklonům k násilí. Jeho bývalá přítelkyně, herečka Margaret Qualley, vyjádřila podporu FKA twigs. Na svůj instagramový profil sdílela březnovou obálku ELLE USA se slovy „Děkuji ti”. Zpěvačka Twigs za svojí kariéru prošla mnoha náročnými obdobími, překonala již spoustu překážek, ale jak řekla americké ELLE, nic nebylo náročnější, než se dostat z tohoto násilného vztahu a překonat jeho psychické následky. Zprvu tento problém twigs řešila mimo veřejný prostor, záhy se s tím rozhodla jít ven. A důvod? Chce svým příběhem ukázat, že ačkoliv byla úspěšná, finančně zabezpečená žena se silným sociálním zázemím, stejně se stala rukojmím násilného vztahu. Je jedno, jak žena vypadá, jak se chová, co má na sobě. Obětí domácího nebo jakéhokoliv jiného násilí se může stát jakákoliv žena bez rozdílu. Nemá na to vliv na sociální status, věk, vzhled nebo národnost. Společným jmenovatelem je pouze násilník. Vždy.
FKA twigs chce skrze svůj traumatický příběh především změnit narativ, který panuje okolo domácího násilí. Zpěvačka se zúčastnila rozhovoru na americké TV stanici CBS s novinářkou Gayle King, ve kterém jí moderátorka položila otázku, proč od Shii neodešla, když jí týral. Twigs na to reagovala slovy: „Musíme se přestat ptát na tuto otázku ... Už na ni nebudu odpovídat. Protože otázka by měla být mířená na násilníka: proč držíte někoho jako rukojmího svého násilí? Lidé říkají, že to nemohlo být tak špatné, protože jinak byste odešli. Ale právě proto, že to bylo tak špatné, tak jsem nemohla odejít.“
Přestaňme se ptát obětí domácího násilí proč z toxického vztahu neodešli, ale začněme řešit, proč násilníci drží oběti jako rukojmí své tyranie. Kam se obrátit v případě, že potřebujete pomoc dostat se z podobného násilného vztahu nebo se bojíte o blízkého člověka?ROSA - centrum pro ženy, Magdalenium, Persefona. Nebo volejte na nonstop bezplatnou linku Bílého kruhu bezpečí 116 006. Přehled všech dalších krizových center a linek pomoci najdete ZDE.
Přijďte s námi diskutovat! O těžkém příběhu FKA twigs, problematice domácího násilí a jeho mediálním narativu na Clubhouse, v roomu Elle a Anit Noskové, kde budeme společně s týmem Elle.cz dávat prostor také vašim názorům a dotazům. V úterý 9. března od 17 hodin.