Hranice i/legality
V Česku tato problematika stále zůstává v jakési šedé zóně i/legality. Zákon náhradní matku nepovoluje, ale ani ji nezakazuje. Existují různé právní kličky, kterých páry toužící po dítěti využijí, aby se k němu dopracovaly. Všechny případy ale musí mít společného jmenovatele – původní matka musí mít anatomickou příčinu neplodnosti. To například znamená, že jí chybí děložní sliznice nebo rovnou celá děloha, ať už kvůli vrozené vadě, nebo z důvodu, že jí byla ze zdravotních příčin děloha chirurgicky odstraněna. Důvodem můžou být také opakované potraty kvůli nějaké anatomické anomálii nebo dysfunkci. Rozhodně ale důvodem náhradního mateřství nemůže být rozmar – tedy že se třeba žena bojí těhotenství nebo porodu, nebo že si nechce ničit postavu.
Jak to chodí za oceánem
To je koneckonců jeden z hlavních důvodů, o kterých si veřejnost myslí, že herečky volí cestu náhradního mateřství. Nechtějí riskovat svůj půvab a vystavovat se veškerému fyzickému diskomfortu, který je s mateřstvím spjatý. Navíc se zdá, že zákony v USA nejsou v tomto ohledu tak striktní a v případě hollywoodských hvězd už vůbec, aby tvrdě vyžadovaly jako jediný přípustný důvod náhradního mateřství zdravotní problémy. Žádná z celebrit nikdy otevřeně nepřiznala, že by cestu náhradní matky zvolila proto, že těhotenství je obtěžující a porod bolestivý a že o tento zážitek nestojí. Že je pro jejich fyzickou schránku mnohem pohodlnější ukrojit ze svého jmění a zaplatit si náhradní matku, která těhotenství, porod i následnou námahu s vracením křivek do normálu vyřeší za ně. Tuší, že ani zákon, ani veřejnost by tuto informaci nepřijaly dobře. Proto vždy za všemi oznámeními těhotenství nebo porodu prostřednictvím náhradních matek stojí strohé jednořádkové vysvětlení, že se tak stalo ze zdravotních důvodů, kvůli kterým nebyla daná celebrita schopna sama otěhotnět nebo dítě donosit.
Scénář podle Kardashians
Odbornice na náhradní mateřství pocházejí z klanu sester Kardashianových, Nejprve si nechala dvě děti náhradní matkou porodit Kim a následně také její sestra Khloé. Kim sama porodila své dvě první děti, ale třetí a čtvrté fyziologické těhotenství jí už nebylo z důvodu vážných komplikací při předchozích těhotenstvích doporučeno. Také Khloé porodila dceru True, ale druhé dítě se už narodilo náhradní matce. Obě tedy vlastní děti mít mohou, otázkou je, proč už nechtějí. Oficiální důvody jsou u obou sester Kardashianových samozřejmě zdravotní. Zdroje z jejich blízkého okolí ale naznačují, že by to mohlo být i jinak. Kim a Khloe jsou si dobře vědomy toho, že jejich vzhled je živí. Obě na začátku roku uzavřely smlouvu, podle které musí být kvůli nadcházejícímu pracovnímu projektu v co nejlepší formě. Navíc spolu sestry (pochopitelně) soutěží. Denně dřou v posilovně a měsíčně utrácejí tisíce dolarů, aby vypadaly skvěle. Zatím se to vyplácí – kamkoli přijdou, veřejnosti padá brada obdivem nad jejich vzhledem. Která žena by toto dobrovolně dala všanc?
Přírodě navzdory
Ne všechny hollywoodské matky, které využily institutu náhradní matky, jsou ale podezřívány z pohodlnosti a bezstarostnosti. Sarah Jessica Parker, která chtěla svému synovi Jamesi Wilkiemu pořídit sourozence, o to s manželem Mathew Broderickem údajně usilovala několik let. „Zkoušeli jsme a zkoušeli a zkoušeli a zase zkoušeli otěhotnět,“ vysvětlila SJP. „Ale prostě to nešlo. Rodila bych, kdybych mohla.“ Dvojčata Marion a Tabitha tedy nakonec přišly na svět díky náhradní matce. Potíže s početím, které je nakonec donutily využít služeb náhradních matek, měli i modelka Tyra Banks s partnerem Erikem Alsou, Priyanka Chopra a Nick Jonas nebo herečka Elizabeth Banks s manželem Maxem Handelmanem. Ti nejdříve vyzkoušeli všechny možné způsoby umělého oplodnění, ale když ani jediný nebyl úspěšný, své děti přivítali na svět jen díky náhradní matce. I k hollywoodským hvězdám je, přes všechen jejich talent a štěstí v kariéře, někdy příroda neúprosná. Naštěstí ji lze alespoň v některých případech trošku ošidit.
Zdroj: Elle.com.au, NY Post, People Magazine, Mamamia.com.au