„Žila jsem rychle a měla jsem umřít mladá. Nemyslela jsem si, že se dožiju 21 let.“ Provokující prohlášení, které má nakrmit bulvární reportéry, nebo prosvítající chaos, který v sobě zažívá ne úplně vyrovnaný teenager? V případě Demi Lovato skoro obojí. Pokud máte pocit, že se jedná o citát následující notoricky známou odvykací léčbu po předávkování v roce 2018, byli byste překvapeni, že tento úryvek je z rozhovoru z ještě daleko klidnější doby, dávno před temnou kapitolou drog, bipolární poruchy a turbulentních obratů. Je z roku 2010, z roku, v němž začíná i strastiplný osud Demi, coby ze cviku nevycházejících potížistů showbyznysu. Dokazuje tak, že problémy čelili Demi od úplného počátku.
Znetvořené dítě
Na castingy začali Demi posílat rodiče už v deseti letech. Možná tehdy sami hledali recept na řešení vlastní přistěhovalecké situace v Texasu. Otec byl konstrukční inženýr a sám amatérský hudebník z Mexika a matka profesionální roztleskávačka a trenérka z Irska. Jednoduše, dítě bude superstar... Má talent, stačí jen, aby ji okolí trochu postrčilo. Jenže jak lze tohle provést a neohrozit osobní integritu možná křehčího jedince? Těžko. Takových případů ostatně už společnost zná desítky. Od Judy Garland, přes Macaulay Culkin až po Lindsay Lohan. Až je někdy s podivem, že se toxickému vzorci některé rodiny nedokáží vyhnout. Bohužel pro Demi (už v den jejich třetích narozenin rozvedení) Lovatovi nebyli výjimkou.
V roce 2007 a 2008 přišli producenti z Disney Chanel a nabídli tehdy nejisté dívce smlouvu a zároveň tím i zkratku k životnímu krachu. Ač Demi dosáhli celosvětového úspěchu, toho osobního jen stěží. Raketový vzestup, natáčecí tempo, smlouva s nahrávací společností Hollywood Records a turné. Demi v osmnácti letech měli na kontě čtyři úspěšné dětské seriály a tři studiové desky. Zároveň ale i první nástup na léčení. V říjnu 2010 se Demi stáhli z turné Jonas Brothers. Důvodem byl konflikt s jednou z tanečnic na turné. Demi přijali za spor osobní zodpovědnost a nastoupili na tři měsíce do léčebného zařízení, kde byla diagnostikována bipolární porucha a bulimie. A do palety se přidala také závislosti na alkoholu, heroinu a přibylo sebepoškozování. „Je to ukázkový případ znetvořeného dítěte,“ vyjádřil se jednou v médiích americký psycholog Henry Covillo. Demi skutečně byli tím dítětem. Jak sami jednou přiznali, ač to nikdy nebylo prokázané, byli Demi v patnácti letech znásilněni. A na pokrouceném charakteru se zřejmě podepsal i otec.
Od úplného pádu až k sebepoznání
První průšvihy se však s novým, v pořadí již třetím, albem zdály být zažehnány. V září 2011 vydali Demi Unbroken. Album bylo oproti dosavadním projektům méně popové a vyznívalo velmi osobně, jako jakási zpověď. Kritiky bylo přijato s nadšením a úvodní singl Skyscraper si získal univerzální uznání za své poselství sebeúcty a důvěry. V březnu 2012 pak odvysílala MTV dokument Stay Strong o prvním zhroucení, léčbě a uzdravování. Zároveň Demi začali pracovat na svém čtvrtém albu a v květnu se stali porotci druhé řády pořadu Americký X Factor s platem kolem jednoho miliónu dolarů. Ač skladbou Skycraper rezonovala poselství, uvnitř Demi se stále mnohým z oněch krásných frází o sebeúctě nedostávalo pozornosti. A proto musel se zdánlivým vrcholem přijít i absolutní pád.
V červenci 2017 vydali Demi první singl s názvem Sorry Not Sorry k již šesté připravované desce Tell Me You Love Me. Úspěch! Záhy na to, dokument na Youtube. Další úspěch! Přišlo i spojení s dj Khaled, turné a pak hudební pecka v podobě hitu Solo se skupinou Clean Bandit. Silnější, lepší, výkonnější, upřímnější – to vše byli Demi během několika měsíců. Jenže i tohle byla další role. V červenci 2018 byli Demi převezeni do Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles poté, co byli kvůli předávkování opiáty přivoláni pohotovostní služby přímo k Demi domů. „Lékaři mi řekli, že jsem měla pět až deset minut. Kdyby mě nikdo nenašel, tak už tu nebudu,“ zaznělo ze CBS News. Mediální pokrytí celé události udělalo z Demi nejvyhledávanější osobu internetu roku 2018. Nehezká nálepka. Avšak s tímto totální pádem, zdá se, přichází konečná fáze vývoje, který se v životě Demi jeví být jako již vcelku stabilní.
Minulý týden vyšli Demi jako nebinární prostřednictvím oznámení na Twitteru. „Jsem hrdá, že vám mohu oznámit, že se identifikuji jako nebinární a že budu oficiálně používat zájmena oni / jejich.“ Mnoho fanoušků prohlásilo, že jsou „hrdí“ na oznámení Demi a komunity na sociálních sítích označují Demi za svůj vzor. Je tak možné, že je toto finální kapitola přerodu Demi v novou osobnost? Přátelství, jež je pojí se Samem Smithem (kteří se také prohlásili za nebinární) může mít pozitivní vliv ve vývoji Demi. Oznámení navíc přichází po dřívějším coming outu, kde se Demi vyjádřili, že jsou součástí bohatého spektra queer komunity a že se považují za pansexuály a podporovatele LGBTQI+.
Návrat k hudbě a autentickému já se tak jeví jako závěrečný krok ke znovuzrození. Inspiruje, motivuje a přináší pozitivní poselství. Zároveň odhaluje nové příležitosti. Na svých profilech už Demi hořečnatě promují vlastní podcast a další projekty spojené s osvětou v queer tématech. Až čas tedy ukáže, zda nejsou i tyto zdánlivá výsluní další nešťasnou rolí. Nic to však nemění na skutečnosti, že takové mediální vystoupení alespoň pomáhá jedincům, kteří se cítí v pasti, podobně jako doposud Demi. A to je dle nás úsilí hodné uznání, nehledě na okolnosti. Go DEMI!