Právě nedávno zesnulý princ Phillip byl prvním předsedou cen Britské akademie filmového a televizního umění od roku 1959 do roku 1966. Letošní ročník cen byl ale netypický ještě v tom, že část se jich předala již včera, v sobotu 10. dubna. Hlavní ceny se rozdaly o den později, v neděli večer, ale vítězové si je nemohli fyzicky převzít. Pandemie tak už druhý rok ochromuje červený koberec.
Fyzicky přítomné tak byly jen celebrity, které vyhlašovaly vítěze. Nechyběla hvězda seriálu BridgertonPhoebe Dyvenor, která dorazila v hladké róbě na jedno rameno od Louis Vuittona, Priyanka Chopra v poněkud eklektickém stylingu (upřímně, šokovaly mě černé silonové ponožky do lodiček) nebo opravdu úchvatná herečka Gugu Mbatha-Raw, jejíž jméno vám toho příliš neřekne, ale svými třpytivými šaty každého pravděpodobně oslní.
Naprosto předvídatelně ceny BAFTA ovládl film Země nomádů od čínské režisérky Chloe Zhao. Snímek, který má velkou šanci zabodovat také o pár týdnů později na Oscarech, posbíral celkem čtyři sošky. Co je smutné, je skutečnost, že za 53 let existence těchto britských cen, je Zhao teprve druhou ženou, která vyhrála v kategorii nejlepší režie. Tou první byla Kathryn Bigelow za válečný snímek Smrt čeká všude v roce 2008.
Šéfka britských filmových akademiků Amanda Berry prohlásila, že jsou „připraveni na velké změny". Naznačila tak, že do budoucna budou tyto ceny více zohledňovat progresivní společenské tendence a začleňovat do seznamu nominovaných víc příslušníků nejrůznějších menšin. Za zmínku i v tomto kontextu určitě stojí vítězství herce Daniela Kaluuyi v kategorii vedlejší role za film Judas and the Black Messiah. Kvůli epidemii jsou ale britská kina stále zavřená a spousta oceněných snímků ještě nemělo šanci představit se divákům.
Naším osobním tipem je pak film Nadějná mladá žena, který získal dvě ceny: za nejlepší britský počin a scénář. Na svědomí ho má herečka Emerald Fennell, kterou můžete znát ze seriálu Koruna, kde hraje Camillu Parker-Bowles. Tentokrát se ale postavila do role tvůrkyně a napsala a zrežírovala film, který se nenásilným způsobem může stát feministickým manifestem. Vypráví o mazané Cassie, která se po nocích mstí za svou kamarádku, jež byla znásilněná a vyšetřování jejího případu bylo zastaveno.