Angelina Jolie: Od herectví k aktivismu

 

Herečka a režisérka Angelina Jolie je jednou z nejlépe placených hollywoodských celebrit. Mezinárodní věhlas získala díky roli Lary Croft a na svém kontě má mnoho veleúspěšných snímků jako jsou akční filmy Pan a paní Smithovi, Turista, Salt, drama Výměna, fantasy Maleficent nebo také svůj režisérský počin U moře, který však kritika příliš pozitivně nepřijala. Filmový průmysl ale není jediným zájmem této aktivní ženy.

Mohlo by se vám líbit

13 věcí, které jste možná nevěděli o Cate Blanchett

Známe ji jako královnu Alžbětu, elfskou vévodkyni Galandriel či jako zlou macechu Lady Tremaine z Popelky. Jak je vidět, Cate Blanchett dokáže být ženou mnoha tváří, což jí vyneslo celou řadu ocenění. Jaká to jsou a jak se k herectví vůbec dostala? To si pojďme připomenout v den jejích narozenin.
elle.cz

Už téměř dvě dekády se věnuje humanitární činnosti ve spolupráci s OSN. Její angažovanost začala nejdříve v roli vyslankyně dobré vůle, v dubnu 2012 byla po letech dedikované práce jmenována zvláštní vyslankyní Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ve své rozšířené roli se Jolie zaměřuje na velké krize, které vedou k masovému přesídlení populace, prosazování a zastupování UNHCR a vysokého komisaře na diplomatické úrovni. Spolupracuje také s osobami s rozhodovací pravomocí v otázkách globálního vysídlování. Prostřednictvím této práce pomohla přispět k zásadnímu procesu hledání řešení pro lidi nucené uprchnout ze svých domovů.

 

Angelina Jolie, zvláštní vyslankyně OSN

 

První misí Angeliny Jolie byla Sierra Leone v posledních letech občanské války, která probíhala v letech 1991 až 2002. Od té doby vycestovala do zemí jako je Libanon, aby se setkala se syrskými dětmi uprchlíků, irácký Kurdistán, kde poukázala na kritické potřeby 3,3 milionu vnitřně vysídlených osob, Thajsko, ve kterém se rodiny z Myanmaru ukrývají v uprchlických táborech na severu země, a v neposlední řadě Kolumbie, v níž žijí v exilu více než 4 miliony Venezuelanů.

 

Práce zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN představuje zejména celosvětovou osvětu o uprchlické problematice a diplomatické zastupování agentury a komisaře. Byla označena za jednu z nejvlivnějších osobností Hollywoodu a svůj hlas používá nejen k pomoci uprchlíkům, ale také šíří osvětu o ženských právech a zdraví. Sama podstoupila preventivní mastektomii prsou po tom, co jí byla zjištěna mutace genu BRCA1, která způsobuje rakovinu prsou. Inspirovala tak mnoho lékařů po celém světě, aby těmto vyšetřením věnovali zvýšenou pozornost.

 

Angelina Jolie v Kolumbii

 

Její práce na poli ženských práv zahrnuje zejména boj proti sexuálnímu násilí ve válečných zónách. V květnu 2012 ve spolupráci s tehdejším britským ministrem zahraničí založila Iniciativu pro prevenci sexuálního násilí. V červnu 2014 spolupředsedala čtyřdennímu Globálnímu summitu o ukončení sexuálního násilí ve válečných zónách, vůbec největšímu setkání na toto téma, jehož výsledkem byl protokol schválený 151 národy. Za její obětavost a neúnavnou práci v tomto směru jí v témže měsíci a roce ocenila královna Alžběta II. a to tak, že jí povýšila do šlechtického stavu. Angelina se může pyšnit titulem čestná dáma, což je ekvivalent pro titul čestný rytíř. Protože ale nemá britské občanství, nesmí titul před svým jménem používat.

Angelina Jolie není jen hollywoodskou hvězdičkou, která se jezdí fotit do zemí třetího světa a postižených oblastí, ale sama zachránila tři děti, které adoptovala, konkrétně z Vietnamu, Etiopie a Kambodži. Angelina má ještě tři biologické děti. Dnes tato obdivuhodná dáma slaví narozeniny a my jí přejeme jenom to nejlepší!

 

Angelina Jolie a její děti
Mohlo by se vám líbit

Političky, aktivistky, herečky. Které ženy významně ovlivnily rok 2020

Inspirují vás svou vytrvalostí, odvahou i pozitivním přístupem. Cesta k jejich úspěchu nebyla vždy snadná, a právě proto mohou být tyto zajímavé ženy vzorem v situacích, kdy ztrácíme motivaci.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24