Jak samoopalovací krémy fungují?
Aktivní složkou v těchto přípravcích je DHA neboli dihydroxyaceton. Právě tato látka vede k tzv. Millardově reakci, kdy se pokožka zabarví do hněda. Narozdíl od klasického opalování působí DHA na svrchní vrstvu pokožky. Přirozené opalování je založené na tvorbě melaninu v buňkách melanocytech, které jsou umístěné ve spodní vrstvě epidermu. Dihydroxyaceton reaguje s aminokyselinami keratinu, což je bílkovina, která je v kůži. Ale pozor, nepleťte si samoopalovací a opalovací přípravky, jelikož samoopalovák vás neochrání před slunečním zářením.
Co je důležité při aplikaci?
Správná aplikace je nejdůležitější! Všichni určitě známe nějakou hororovou historiku o tom, jak kamarádka kamarádky skončila s flekatým obličejem nebo oranžovými dlaněmi. Musíme si pamatovat jedno základní pravidlo: na špatně odmaštěné kůži se krém nezachytí! A potom nepůsobí tak, jak by měl. Co tedy dodržovat při aplikaci? Je potřeba důkladně pokožku umýt a následně vysušit. Neměly bychom používat žádný hydratační krém, pouze ten samoopalovací. Potom si naneseme rovnoměrnou vrstvu přípravku a jemně rozetřeme. Pak nehrozí ani nehezké fleky na kůži, ani oranžového zabarvení.
Jaký samoopalovací přípravek vybrat?
Není univerzální návod na výběr ideálního přípravku. Každému z nás vyhovuje jiná textura a také jiná kosmetická značka. Rozhodně vám ale můžeme dát tipy na naše oblíbené produkty.
ELLE Beauty Club doporučuje:
James Read Gradual Tan H2O Illuminating, samoopalovací mlha na tělo
Bioderma Photoderm Autobronzant, samoopalovací sprej pro citlivou pokožku
St. Moriz Self Tanning, samoopalovací pěna a aplikační rukavice
Collistar Self Tanners, samoopalovací koncentrát na pleť
Lancôme Flash Bronzer, samoopalovací gel na nohy
Lancaster Self Tan Beauty, komfortní samoopalovací krém na tělo a obličej