

V roce 1980 oznámil americký prezident Jimmy Carter, že USA bude bojkotovat olympiádu v Moskvě, a to kvůli ruské invazi v Afghánistánu. Stejnou mincí odpověděl i Sovětský svaz, který se o čtyři roky později odmítl účastnit olympijských her v Los Angeles. Údajně kvůli obavám o bezpečnost.


Kanadský sprinter Ben Johnson překonal světový rekord a vyhrál zlatou medaili v běhu na sto metrů v roce 1988 v Soulu. Po závodu řekl dnes již památnou větu: “Zlatá medaile – to je něco, co mi již nikdo nemůže vzít.” A mýlil se. Kvůli dopingu mu byla odebrána.


Toto je skandál, který se nedávno dokonce dočkat filmového zpracování! Tvrdá konkurence mezi krasobruslařkami Nancy Kerriganovou a Tonyou Hardingovou byla natolik napjatá, že vyústila v napadení Kerriganové v roce 1994. Hrozilo tak, že se nezúčastní olympiády. Nakonec bylo zjištěno, že útok měl na svědomí bývalý manžel Hardingové a Tonya kvůli tomu. Dostala od krasobruslařské asociace doživotní zákaz. Pokud vás tento incident zajímá, nenechte si ujít snímek “I, Tonya” z roku. 2017, ve kterém září Margot Robbie.


Krasobruslení vypadá tak elegantně a mírumilovně, ale je to opravdu sport na ostří nože. V roce 1998 se do sportovní historie zapsala Surya Bonaly, která při své jízdě udělala velmi nebezpečné a také nelegální salto vzad na jedné noze. Jakkoliv to bylo impozantní, tak jí za to komise nemilosrdně strhla body.


Ženský kanadský hokejový tým vyhrál zlato potřetí v řadě a hattrick oslavil šampaňským a doutníky přímo na ledě. Hráčky si myslely, že je aréna prázdná. Později. Se za své činy omluvily.


Na olympijských hrách v Sydney v roce 2000 vyhrála mladičká šestnáctiletá rumunská gymnastka Andreea Răducanová zlato, aby ho hned zase odevzdala, jelikož byla pozitivně testována na drogy - konkrétně pseudoefedrin. Později se ukázalo, že látka byla součástí léků proti kašli, které užívala, a proto sportovkyně v roce 2015 požádala o navrácení medaile. Bohužel neúspěšně.


V roce 2000 se stal jeden z největších olympijských skandálů týkajících se věku. Ačkoliv pravidla jasně zadávají, že gymnastky musí být starší šestnácti let, aby mohly soutěžit, Dong Fangxiao bylo pouze čtrnáct let.


Angel Matos kopl rozhodčího do obličeje a následně byl doživotně vyloučen ze Světové federace taekwondo. V roce 2008 byl diskvalifikován, jelikož prodlužoval přestávku, kdy čekal na lékařskou pomoc po zranění. Vyústilo to v tento dramatický incident.


Během olympijských her v Riu 2016 tvrdili sportovci Ryan Lochte, Jimmy Feigen, Gunnar Bentz a Jack Conger, že byli přepadeni a okradeni na benzínové stanici. Později však vyšlo najevo, že si historku vymysleli a oni. “lupiči” byla vlastně ochranka, která je pouze chtěla zpacifikovat za močení na veřejnosti a vandalství.


Jihoafrický sprinter Oscar Pistorius se stal okamžitou inspirací a vzorem, když se rozhodl účastnit olympijských her s oběma amputovanýma nohama. Pak byl však usvědčen z vraždy...


Před zahájením her v Riu v roce 2016 se rozhodl Mezinárodní olympijský výbor otestovat všechny ruské sportovce v reakci na podezření z dopingu. Po vyšetřování bylo 271 z nich negativních a 116 atletů muselo jet domů. Následkem toho bylo Rusko za opakovaná dopingová provinění vyloučeno na dva roky z velkých sportovních soutěží včetně olympijských her v Tokiu 2021 či zimních olympijských her v Pekingu 2022.