

Sbírka s názvem Second life, ke které sběratel vydal vlastní publikaci, zahrnuje mimo jiné přehled veškerých lebek z celého světa, které jsou z různých materiálů jako mramor, dřevo či slonovina.


Každá jedna část tohoto bytu spoluvytváří ucelenou kompozici a tím pádem i velmi fotogenická zátiší. Zde instalace afrických masek z Konga z 20. století.


Ocitáme se na Malé Straně, v prostorném a členitém bytě pana Uttendorfského. V podkresu tu zní klasická hudba, svíčky hoří měkkým světlem a vše prostupuje vůně parfému YSL L’Homme, který Oldřich Uttendorfský užívá už pár desítek let. Na fotce jsou křídla amerického kondora a menší soška okřídleného Ikaruse.


Obraz Torzo muže, Hommage to Yves Saint Laurent, od autora Daniela Gastauda z roku 2010.


Každé dílo má své pečlivě vybrané místo, které se nemění. Na kulatém čínském stolečku ze 16. století sedí pozlacený Buddha ze 17. století. Většina mimoevropských děl byla koupena na světových aukcích nebo ve vybraných galeriích, které sběratel celý život sleduje. Svého art dealera nebo konzultanta nikdy neměl, rád touto cestou jde sám.


Sběratel svoji vášeň shrnul v jednadvaceti publikacích, každá má specifické zaměření: Art & Garden, Headrests, Faces, Traditional Currencies and Good of Exchange, Chinese Art I, Chinese Art II, Chinese Art III, Not only white – exhibition, Shields, Second life, Japanese scrolls paintings & screen, Naturalia I, Naturalia II, Naturalia III, Ancient art & Antiques, Japanese art, Art of the Americas, Oceanic Art a African Art.


V jídelně Oldřich Uttendorfský pořádá večeře pro delegace a zahraniční hosty. Sídlo také stále využívá jako kancelář ve své čestné funkci honorárního konzula Monackého knížectví. Nad jídelním stolem je olejomalba ze 17. století od holandského mistra de Koninga.


Knihovna day-bed z Francie z 19. století obsahuje cennou středověkou sbírku publikací, zaměřená je především na cestopisy, klasickou prózu a slovníky.


Vzhledem k zajímavému osobnímu příběhu (narodil se v roce 1942 v Indonésii) a životním cestám, kterými prošel, se sběratelův zájem přirozeně přiklonil k exotickým artefaktům. Středem zátiší na snímku je vzácná kamenná soška ženy jako bohyně z Kambodže, která pochází z 8. století n. l.


Oldřich Uttendorfský patří k nejvytříbenějším sběratelům v Čechách, jeho sbírka obsahuje přes dva tisíce pět set děl.


Inspirací a dobrým přítelem sběratele je Belgičan Axel Vervoordt, který je znám jako tvůrce eklektických interiérů, v nichž je zachována lehkost a přirozenost. V hale nesmí chybět taxidermie geparda ze sbírky Elysejského paláce v Paříži. Místnosti také dominuje vzácný koberec ze 17. století.