Jak to dopadne, když se spojí UMPRUM a Royal Academy? To mohli posoudit diváci přehlídky We're next před necelým měsícem v pražském divadle X10. Ústřední myšlenkou kampaně bylo heslo „čti z prava“, které poukazuje na zrcadelní a surrealitu v obraze. Nás ale ještě více zajímá, kdo bude patřit mezi budoucí špičky módního průmyslu. Bude to Linda Vondrášková, Renée Kraaijvanger nebo Simona Poustková?
„Na módní přehlídku by se mělo chodit tak často jako do kina nebo do galerie. Právě proto se snažíme o zprostředkování zážitku, módy a jiných přístupů co největšímu publiku,“ říká Lukáš Spilka, organizátor We're next, který je pojítkem belgického a českého módního světa. Živým důkazem je mladý návrhář Lukáš Spilka, který vystudoval módu v ateliéru Liběny Rochové na pražské UMPRUM a titul magistra získal na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách.
Není na čase si obě školy více představit?
Royal Academy of Fine Arts (fashion department) je v rámci oboru módy druhou nejlepší akademií v Evropě. Jejími hlavními vedoucími jsou Walter van Beirendonck a Dirk van Seane, kteří jsou součástí tzv. The Antwerp Six – seskupení modních tvůrců (Walter Van Beirendonck, Ann Demeulemeester, Dries van Noten, Dirk Van Seane, Dirk Bikkembergs, Marina Yee), kdy typickým rysem této módy je vysoká kvalita, tolerance a jedinečnost, při současném zachování podmínky, kterou je nositelnost vytvořených modelů. Studenti promující na antverpské škole jsou díky těmto vedoucím profesorům schopni uplatnit se ve světových módních domech.
Vysoká škola umělecko průmyslová hýčká dva módní ateliéry, které mezi sebou nešetří pestrostí. Ateliér designu oděvu a obuvi je zaměřen na kreativní pojetí oděvní formy. Tato hlavní cesta, koncentrace na vyvíjení kreativního myšlení by měla mít v podobě konečného výsledku podobu jedinečné kreace, která předchozí druh oděvu, obuvi, doplňku překročí k formě volného umění. Ateliér je pod vedením profesorky Liběny Rochové.
Ateliér Módní tvorby vychovává elitu české módní scény. Ateliér je specifický individuálním přístupem ke studentům a zaměřením na módu v celé její šíři - od tvorby ready-to-wear kolekce přes průmyslový design až po autorskou konceptuální tvorbu. V současné době pod M. A. Pavla Ivančice je kladen důraz především na podporu rozvoje studentů jako komplexních profesionálních osobností se silnou individuální návrhářskou identitou.
Foto: Daniela Pilná & Polagraph