Jan:
1. Jonathan Andreson pro Loewe
Mladý a drzý, chytrý a nadaný - Jonathan Anderson dělá se španělskou luxusní značkou Loewe z portfolia skupiny LVMH zázraky. Obrat o 360 stupňů nejen díky rebrandingu, kampani, kde použila archivní fotky Meisela, ale především supermodernímu looku jeho modelů na přehlídkách. Jestli se teď všichni utápí v inspiraci ze 70. let, Jonathan je o krok dál. V osmdesátkách! Pamatujete?
Andrea:
2. Dries van Noten
Málokdo umí kombinovat materiály a vzory jako Dries van Noten. Jeho kolekce vypadají jako staré vlámské obrazy, které si nechcete pověsit na zeď. ale okamžitě si je obléci na sebe. Kéž by Češky měly víc odvahy kombinovat zdánlivě nekombinovatelné a inspirovaly se u Driese. Vybrat jeden nej look? Nemožné!
Jan:
2. Karl Lagerfeld pro Chanel
Možná někdy samotná stage a performance, co Karl v Grand Palais připraví, přehluší vlastní modely. Každý si pamatuje ledovec, obchoďák, zeměkouli, ale co kolekce? Tentokrát to vše vypadalo jako jedna velká francouzská brasserie s příznačným jménem Coco. Saka v ramenou útlá tak, jak jen to bylo možné, zavinovací sukně uvázané ležérně přes kalhoty nebo zvonící stylové mincové pásky braly dech. Karl ví, co je to dokonalá elegance. A to i ve 21. století.
Andrea:
3. Haider Ackermann
Mistr siluety a vrstvení. Kdybych si mohla dovolit osobního designéra, najmu si Haidera. Sleduju ho už roky a ještě se mi nestalo, že by se mi něco z jeho kolekcí nelíbilo. Pro mě absolutní talent. Nejvíc miluju, jak pracuje s pásky a mašlemi.
Jan:
3. Sarah Burton pro Alexander McQueen
Není příliš značek, snad kromě Valentina, kde by nástupci navázali tak organicky na svého předchůdce - otce zakladatele. Sarah Burton kolekci za kolekcí dokazuje, že umí a že v některých věcech dokáže dokonce překročit i Alexanderův stín. Romantická a dramatická kolekce, která si pohrávala s ikonografickým symbolem růže, byla dokonalá od začátku do konce. A určitě snese srovnání s tím, co můžete vidět na právě otevřené londýnské retrospektivě ve V&A.