Vánoce se blíží mílovými kroky a s tím i chvíle, kdy s dětmi poprvé otevřeme okénko adventního kalendáře a začneme odpočítávat dny do příchodu Ježíška. Pokud jste na tom jako já a nemáte čas ani odvahu pouštět se kreativně do vlastnoruční výroby, mám tu pro vás dnes pár tipů, kde sehnat krásné a originální kalendáře pro děti. A teď nemyslím jen ty, které jsou plněné sladkostmi. Co na to jít letos trochu jinak?
Čteme spolu, čteme rádi
Také si s dětmi před spaním čtete? My to milujeme! A tak i letos vytáhnu adventní kalendář od nakladatelství Meander. Máme ho už třetím rokem a stále se k němu rádi vracíme. Obsahuje 24 malinkých knížeček, ve kterých najdete povídání o malé Aničce a Jankovi, básničky nebo koledy. V posledním leporelu jsou pak i noty k nejznámějším koledám.
Pokud máte rádi klasické kreslené pohádky z dílny Walta Disneyho, pak určitě zaměřte svou pozornost na jejich knižní adventní kalendář. Na každý den čeká děti pohádka, kterou dost možná znají z televizních obrazovek. Úžasňákovi, Bambi, Peter Pan, Popelka, Lví král – se všemi bude Štědrý den pro děti blíž a blíž.
Můj tip: nakladatelství Meander
Kdo si hraje, nezlobí
Kalendářů s hračkami je již na trhu opravdu hodně. Pokud bych ale měla vybrat něco, k čemu se budou děti vracet i po Vánocích a bude to mít trvalejší hodnotu, vybrala bych Lego. V nabídce mají hned tři typy. City, Friends nebo Star Wars jsou určené pro děti od 5-6 let a obsahují 24 různých sestavitelných dárků jako vánoční stromek, robot či raketoplán. Navíc jdou pak kombinovat s ostatními stavebnicemi Lego. Pokud máte doma ještě menší děti, pak lze vybírat i z nabídky značky Playmobil, například jejich adventní kalendář Vánoce na statku je určen již pro děti od 1,5 roku.
Pro milovníky zvířátek se mi moc líbí i adventní kalendář od značky Schleich. Znáte jejich zvířátka? Jsou vyrobena z kvalitní a nezávadné gumy, ručně malovaná a pokrývají prakticky všechna známá zvířata, která mohou děti vidět buď doma, nebo v ZOO. V nabídce pro rok 2018 mají 3 typy – zvířátka z farmy, divoké přírody nebo koně.
Moje tipy: Lego, Schleich, Playmosvět
Naplň si sám
Pokud přece jen nechcete kupovat již naplněné kalendáře, zkuste pořídit originální pytlíčky, obálky či závěsné kalendáře z plátna, které si naplníte dle libosti. Mě osobně letos nejvíce zaujaly nádherné kalendáře od dánské firmy Fabelab. Jejich adventní kalendář „In the woods“ sestávající se z pytlíčků ve tvaru zvířátek je nakonec ten, který jsem objednala k nám domů. A jako bonus navíc k němu lze stáhnout anglicky psanou pohádku o králíčkovi, jejíž části pak vložíte do jednotlivých pytlíčků a můžete každý večer číst. Další designové kousky ve stylu nordic ale najdete i u značky Ferm living nebo Wee Gallery. A pokud chcete darovat kalendář, který bude zároveň i hračkou, doporučuji skřítka Pixyho a jeho domeček. Každý večer či ráno v něm dítě najde malý dáreček a křídou se pak přepisují jednotlivé dny.
Moje tipy: Fabelab, Bellarose
No a čím je naplnit? U nás to samozřejmě budou dobroty jako kvalitní čokoláda nebo ovocné bonbóny. Kromě toho se nám ale osvědčilo i puzzle, které se bude postupně skládat, tetovačky, pastelky, samolepky na okna, drobné hračky, modelína, ale i aktivity na společně strávené večery jako je zpívání koled, hraní her nebo pečení vanilkových rohlíčků. Protože o to jde podle mě o Vánocích především – být spolu.