Literární předlohu seriálu Služka, v angličtině Maid, zařadil před několika lety bývalý americký prezident Barack Obama jako jednu z knih, které doporučuje ke čtení. Jedná se o autobiografický příběh Stephanie Land, která se z uklízečky stala spisovatelkou bestselleru. V něm popsala svůj boj single matky, která začíná svůj příběh slovy: „moje dcera udělala své první kroky v ubytovně pro bezdomovce".
V seriálu, kde ústřední postavu hraje opravdu mistrovsky Margaret Qualley, se tato scéna neobjeví. Už proto, že její hrdinka Alex se do ubytovny pro osoby bez střechy nad hlavou vůbec nedostane. Četla jsem knihu Stephanie Land už v roce 2019, kdy vyšla a seriál vyznívá trochu jinak. Hlavní motiv ale zůstal. I z naprosté bezvýchodnosti a chudoby můžete dosáhnout amerického snu, ale musíte mít z pekla štěstí.
Jak seriálová Alex, tak skutečná Stephanie totiž projdou onu cestu, které se říká „from Zero to Hero". Ale bylo by nebezpečné si myslet, že se jedná o stav defaultní a samozřejmý. Nejen proto, že klesnout ještě níž a rezignovat na sebe i dceru, by bylo snazší. Ale také z toho důvodu, že někdy obětem chudoby či domácího násilí nezbývá nic moc jiného.
Seriálová Služka představuje Alex, které je mezi 23 a 25 lety. Dostala se na vysokou, ale otěhotněla a žije v mobilním domě se svým přítelem Seanem, který pracuje jako barman. Vychovávají téměř tříletou dcerku Maddy, kterou opravdu milují. Sean je ale alkoholik, který je ve stavech opilosti agresivní. Nebije Alex ani Maddy, rozbíjí věci a děsí svou rodinu. Sám je výsledkem nefunkční rodiny, svou závislost podědil. Alex ho s dcerkou jednou v noci opustí, ale nemá kam jít. Její matka, kterou představuje Andie McDowell (skutečná matka hlavní představitelky Margaret Qualley), má neléčenou bipolární poruchu a v lepších dnech působí jako zábavná a rozpustilá dcera květin, v horších je agresivní a bez kontaktu s realitou.
„Má přece dítě. Žije ve Spojených státech, vyspělé zemi. Má nárok na to získat pomoc," říkáte si, když sledujete první díl Služky. Ale děj knihy i seriálu vás rychle vyvede z omylu. Programy, které mají ty nejchudší vytáhnout ze sociálního a materiálního dna, jsou velmi komplikované. Alex musí být velmi silná, aby ustála nejen svou opuštěnost, kdy je skutečně na vše úplně sama, ale také byrokratické hlavolamy.
Je zřejmé, že největší motivací je pro Alex i její skutečnou předlohu Stephanie, dcera. Dítě, které se nachází ve velmi křehkém věku, unáší do hravého bezstarostného světa, který neopouští ani když nocují v čekárně na trajekt, protože zrovna nemají kam jít.
Štáb, který natáčel Služku doufá, že jejich dílo ve vás vzbudí nejen dojem, že systém je špatně nastavený a jediné, co můžeme dělat, je lamentovat na něj. Tvůrci věří, že v divácích vzbudí empatii a chuť pomáhat. I v Česku se potýkáme s chudobou, která obzvlášť tvrdě dopadá na samoživitele. Existují zde rodiče, kteří nemají co dát dětem k svačině a školáci, na něž se učitelé zlobí, protože nepřinesli peníze na výlet.
Jak může pomoci každý z nás? Například Člověk v tísni má sociální programy v České republice, kam se obrací také rodiče samoživitelé, kteří potřebují pomoci s tak širokou škálou záležitosti, jako dluhové poradenství i doučování pro děti. Klub svobodných matek vás vezme do akademie podnikání a poskytne zdarma marketingovou pomoc, projekt Fandi Mámám zas dokáže poskytnout i materiální pomoc.