Rychlost, duty free nákupy, možnost si konečně dočíst svoji oblíbenou knížku v klidu a bez pípání notifikací... Létání v redakci naprosto milujeme. Ale i ten největší milovník létání určitě ví, že ne vždy to je easy a bez stresu. Fronty, únavné kontroly či následný jet-lag nepomáhá. Známe to všichni.
Ale léto se blíží a byla by škoda zkazit si dovolenou pouhými obavami z předletových procedur ještě, než vůbec začala. Máte nervy nebo s sebou berete nováčka, co ještě neletěl? Přečtěte si náš malý tahák a budete v klidu. Na co nezapomenout, jaké doklady vyřídit, jak je to s online odbavováním a jak vybrat sedačky v letadle – máme pro vás 5 tipů, které při plánování výletu určitě oceníte. Cestovní horečka who?
Dovolená začíná nákupem letenek. Rada č. 1? Zbytečně nemeškejte. Někdy může být výhodné letenky nejprve jenom rezervovat, než budete mít jistotu, že určitě poletíte. Kdy je ale začít shánět a vychytat tu nejlepší cenu? Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz ví přesně: „Akce na letenky spouštíme s leteckými společnostmi většinou 6 až 8 týdnů před odletem, u nízkonákladových společností zhruba 4 týdny do odletu, ale nemusí to být pravidlem.“
Odbavení. Kdy, kde a jak? Varianty jsou dvě – odbavení na letišti a online odbavení předem. Pokud to jen jde, zvolte druhou variantu. V klidu s předstihem, většinou mezi 48 a 3 hodinami před odletem, si vše vyplníte a na letišti se díky pár minutám stráveným na počítači doma vyhnete se frontám a zbude vám více času na vytoužené latté nebo duty free shopping.
Navíc si můžete zvolit požadovaná sedadla (už žádné dohadování o okýnko s vaším klukem), přiobjednat další zavazadla, speciální catering a jiné služby.
Doklady mějte vždy při sobě. Při cestování je třeba myslet také na veškeré potřebné doklady všech cestujících včetně dětí, a to s předstihem. Ověřte si jejich platnost a zjistěte, jaké doklady jsou vyžadovány v zemích, do kterých se chystáte. Po Evropě vám většinou bude stačit jen občanka, do Ameriky potřebujete biometrický čas.
Doporučujeme si ke dokladům také udělat kopie nebo si je alespoň vyfotit do mobilu či poslat na e-mail. Náhoda je blbec a v případě ztráty či krádeže "originálů" vám připravenost usnadní celý proces na ambasádě či konzulátu.
Kufr, nejlepší přítel na cestách. Víme, rada "zabalte si toho málo" je k ničemu. Ale nic se nemá přehánět. Obzvlášť, pokud vás čeká výlet na čtyři dny a k dispozici máte jen příruční kufr, volte nadčasové kousky a minimalismus. Vyhněte se zbytečným starostem a dobře si prostudujete povolenou hmotnost zavazadel a také povolené rozměry. Notoricky známé jsou také kontroly tekutin. Všechnu tekutou kosmetiku mějte do 100 ml a v uzavíratelném igelitovém sáčku. Žádný stres, cestovní balení dnes vyrábí téměř všechny značky a i svůj oblíbený šampon už najdete v malé lahvičce speciálně do letadla.
Cestovní pojištění si raději vždy zařiďte. Zdravotní péče bývá v některých cizích státech velice drahá, a i když české pojišťovny musí našim občanům pomáhat v rámci celé EU, doplácení vysokých částek se nevyhnete. Kromě toho můžete třeba přijít o zavazadla nebo někomu způsobit škodu a pár korun za pojištění vás potom může vytáhnout z pěkné šlamastyky. Ještě si pro jistotu do telefonu uložte telefonní kontakt na asistenční službu, číslo pojistné smlouvy a můžete vyrazit.