Počet párů, které se vídají pouze jednou v měsíci a nebo i méně, rychle stoupá. V sousedním Německu je takové každé sedmé partnerství.
Schovává se za tím dynamický životní styl. Navíc moderní technologie dávají lidem pocit, že vztah na dálku mohou bez problémů zvládnout.
Fenoménu vztahu na dálku se proto věnuje řada psychologů a mluví jasně – dočasné oddělení partnerů nemusí být na škodu. Dokonce má i své výhody.
Takové páry se mnohem méně hádají. Vychází to především z pocitu vzácnosti času, kdy jsou spolu. U „normálních“ párů je za většinou hádek právě nedostatek distance a prostoru. Ukázalo se, že jejich spory vypukají převážně v pátek.
Poměrně překvapivá je i zpráva, že se partneři ve vztahu na dálku mnohem méně podvádějí. Z „normálních“ párů se podvede 60%, zatímco u vztahů na dálku je to 40%! Odloučení totiž páry vnímají jako určitý trénink, ve kterém nechtěji zklamat.
Navíc i doba, kterou spolu denně komunikují, není o nic kratší než u „normálních“ vztahů. Průměrně je to hodina. Podle psychologů si ale vzájemně více naslouchají.
Partner ve vztahu na dálku oceňuje čas, který má sám pro sebe. Více se věnuje koníčkům, častěji zkouší nové věci a plně se koncentruje na práci.
K největším lahůdkám vztahu na dálku ale patří bezesporu sex po telefonu, erotické emaily a zprávy. Kdo ho jednou zkusil, nedá na něj dopustit.