SOS, hledá se muž, díl 1.
Každý chce někoho potkat. Někoho, s kým bude válet suši nebo se válet v posteli. Jenže najít svou druhou polovičku je v době, kdy paradoxně seznamky praskají ve švech, čím dál obtížnější.
U nás jej sice televize ještě nevysílají, přesto má americký sitcom How I Met Your Mother (neboli Jak jsem potkal vaši matku) i v Česku zástupy fanoušků. Důvod je jednoduchý: otec v něm popisuje dětem, jak se seznámil s jejich matkou, a tak při jeho sledování zažijete všechny slasti a strasti seznamování nanečisto a bezbolestně. Jenže ve skutečnosti je ale hledání toho pravého partnera, jak jste se už asi přesvědčila na vlastní kůži, spíš dřina, slzy a pot…
To potvrzuje i moje známá Linda: „Mám pocit, že ,normální‘ chlapi prostě nejsou,“ shrnuje poslední tři roky, během nichž se snažila seznámit. „Když už jsem náhodou potkala někoho, kdo nebyl zadaný a nechtěl zůstat za každou cenu single, vždy se objevilo nějaké ,ale‘, kvůli kterému vše rychle skončilo,“ popisuje. Zatímco jeden z jejích objevů byl fixovaný na matku, další nezvládal, pokud vždy nebylo po jeho… A tak by se dalo pokračovat.
Zkušenost Lindy přitom vůbec není ojedinělá. Jako by ve chvíli, kdy přesáhnete třicítku, chlapi mizeli jako ohrožený druh. Podle Lenky Černé, ředitelky společnosti MindSoft, která se mimo jiné specializuje na poradenství v oblasti partnerských vztahů, to má současná generace při seznamování opravdu složitější než ty předchozí. „V minulosti lidé bydleli na vesnicích, rodové struktury byly jasné. Lidé měli určitý okruh, v němž si partnera prostě vybrali. Oproti tomu ve velkoměstě dnes člověk žije v totální anonymitě, nemá vytvořený okruh známých, a výběr partnera se tak stává náročnějším,“ vysvětluje.
ČEKÁNÍ NA ZMĚNU
Tuhle zkušenost má i jednatřicetiletá právnička Tereza, která
s příchodem každého nového kolegy doufá, že bude svobodný. „Práce
mě hrozně baví a pohlcuje mi veškerý volný čas, takže jediné místo,
kde můžu potkat někoho jiného než číšníka, taxikáře nebo pizza boye,
je zkrátka kancelář,“ říká bez zábran. Právě tady přitom leží
jeden z největších problémů při seznamování: „Mladí lidé posunuli
práci do popředí a tráví v ní většinu času. Nevytvářejí si žádný
životní styl a po třicítce najednou zjišťují, že si nemají kde
životního partnera vybrat. Nemají zájmy, nemají přátele kromě kolegů, a
hledat partnera po barech pro ně není ideální cestou,“ varuje
Lenka Černá.
Není tedy divu, že čím dál tím víc žen i mužů dnes hledá svůj protějšek právě v práci (podle jednoho výzkumu až dvacet dva procent Američanů potkalo budoucího partnera v zaměstnání). Jenomže pokud ve firmě není nikdo vhodný na dosah, v podstatě čekají na zázrak jako Tereza.