Já, mé druhé já a internet
Ve chvíli, kdy si vytváříme profil a kontaktujeme první kamarády, bychom si tak měli především říct, co vlastně od téhle sítě očekáváme. Zda nám jde vážně o přátelství, nebo jestli se nám náš život nelíbí, a tak jsme se rozhodli žít jiný, virtuální.
Pro řadu lidí je totiž Facebook (a celý internet) ideální půdou pro vytvoření jakési náhradní, vylepšené identity. Trochu pozmění informace o sobě, upraví věk, vyretušuje vrásky, zatají děti anebo manželství…
Když na to pak partner přijde, nastane problém. Šestadvacetileté britské kadeřnici Sarah se ostatně její profil stal osudným – v manželství s jedenačtyřicetiletým Edwardem nebyla šťastná a rozhodla se od něj odejít. Takže jednou klikla a změnila si status z vdané na svobodnou. Když na to ovšem manžel přišel, rozzuřil se a začal jí psát výhružné e-maily. Sarah neodpovídala, a tak neváhal, vypravil se do domu jejích rodičů a ubodal ji nožem.
Samozřejmě se v médiích ihned objevily diskuse, zda je Facebook nebezpečný a nakolik zasahuje do našeho soukromí. Jak ale připomíná Lucian Kantor, tento příběh jen ukazuje na rozdíl mezi příčinou a záminkou. „Změna statusu je pouhou záminkou,“ vysvětluje. „Zavražděná žena byla, dle mých zkušeností, ve vztahu nespokojená, a tak hledala únik. Vrah ji však vnímal jako svůj majetek, a tak se řídil pravidlem, že pokud ji nemůže mít on, tak raději nikdo. I kdyby neexistoval Facebook, vrah by si pravděpodobně nalezl jinou záminku.“
Buď já, nebo… Facebook
Co ale dělat, je-li váš vztah bez mráčku, a přesto z úst svého milého slýcháte čím dál častěji výčitku: „Už jsi zase na Facebooku?“ Podle Luciana Kantora by se Facebook, stejně jako všechno, měl užívat obezřetně. Pokud na něj třeba umístíme partnerovy fotky bez jeho svolení, riskujeme tím konflikt. Stejně tak když si na profil přidáme vyzývavé fotky, můžeme v něm vyvolat pocit ohrožení.
Dá-li vám ale partner jednoho dne ultimátum „buď já, nebo Facebook“, svůj profil automaticky nerušte. „Rozhodně byste se neměla ,obětovat‘,“ konstatuje poradce Kantor. O podobném kroku totiž musíte být přesvědčena sama a nedělat ho jen kvůli někomu. Raději tedy zjistěte, co konkrétně partnerovi vadí. Vyslechněte ho, tak ho můžete pochopit a volit i správné argumenty pro to, aby on zase pochopil vás. Tím se vám podaří nalézt rovnováhu mezi potřebou mít vztah s co nejvíce přáteli a také tím, kdo na vás čeká doma.
Sítě a láska
Chcete být na Facebooku a zároveň mít šťastný partnerský vztah? Zkuste se řídit několika jednoduchými zásadami.
1. Síť Facebook jakýmsi únikem z reality, zastavte se a zapřemýšlejte, co vás ve skutečném životě trápí. Snažte se problémy řešit, a ne se před nimi schovávat do virtuálního světa.
2.Nezkoušejte věrnost partnera tím, že mu pod identitou neznámé dlouhonohé blondýnky budete psát vyzývavé zprávy. Partneři by neměli podrobovat vztah zátěžovým zkouškám.
3. Než dáte fotky svého drahého na svůj profil, zeptejte se ho, zda s tím vůbec souhlasí. Některým lidem totiž může umisťování informací o nich na internet vadit.
4. I když máte krásné sexy fotky v plavkách z dovolené, nemusíte se s nimi hned chlubit světu. Zamyslete se, zda to ve vašem partnerovi nevzbudí nedůvěru a podezření, že máte v úmyslu například flirtovat. Pokud jste si jistá, že mu to bude vadit, rozmyslete si, jestli vám to stojí za případné nepříjemné diskuse a problémy.
5. Spočítejte si, kolik volného času přibližně strávíte vysedáváním u Facebooku. Možná zjistíte, že bude lepší omezit ho alespoň na polovinu a raději čas investovat do vztahu. Uvidíte, že to váš protějšek ocení.