Jak správně esemeskovat muži vašich snů

Ať se vám to líbí nebo ne, moderní technologie vládnou světu. Novodobí Oněginové nehrbí záda nad psacím stolem a neskládají milostné dopisy úhledně do obálek. Na vyjádření sympatií jim stačí 160 znaků.

Pár slov, řeknete si. Jenže právě jediná textovka může rozhodnout o vaší budoucnosti. Víte-li, jak na ni odpovědět, začněte spřádat společné plány. A pokud si nejste jistá, přečtěte si naše tipy, jak správně esemeskovat.

Znáte to? Od rána nemůžete dospat. Překonala jste dva dny mučivého čekání a konečně nastal den D – má zavolat. S napětím hypnotizujete telefon a pokaždé, když začne vyzvánět, vrháte se po něm s nadějí, že je to On. Nakonec se přece ozve. Jenže místo slibovaného hovoru pošle esemesku: „Ahoj, co podnikáš?“. Vyťukáte „Nic moc, a ty?“, a už v tom jedete.

Přehazovaná bez konce

Ptáte se v čem? V nekonečné SMS přehazované plné banálních sdělení a nevinných narážek. Konec utkání je v nedohlednu a s ním i opravdové rande.

„Stali jsme se oběťmi konzumní společnosti a ztratili jsme při tom touhu podstupovat riziko z neznámého, které s sebou nese právě ‚live‘ setkání. Textové randění je toho skvělým příkladem: máte pocit, že jste vystrčila růžky, ale přitom neopouštíte bezpečí své ulity a nehrozí vám odmítnutí tváří v tvář. Jenže pro nejlepší věci v životě se vyplatí trochu riskovat,“ vysvětluje odbornice na vztahy Josey Vogels, která si díky svým novinovým sloupkům vysloužila přezdívku „kanadská Carrie Bradshaw“.

Ještě že jsem šťastně zadaná, oddechla jste si. I vy byste však měla zůstat ve střehu. „Pokud posíláním textových zpáv nahrazujete konverzaci mezi čtyřma očima, rozhodně to vašemu vztahu neprospívá,“ varuje Josey Vogels. „Jestli ale svými mobilními vzkazy rozdmýcháváte zažehnutou vášeň a vzbuzujete touhu znovu se setkat, není čeho se bát. Právě naopak - taková komunikace je žádoucí a sexy.“ Jak na to?

Pravidlo č. 1: Esemesky uprostřed noci jsou tabu

Volat někomu o půlnoci by vás nenapadlo, neposílejte ani zprávu. Dáte tak svému protějšku najevo, že jste taktní a respektujete jeho soukromí. A stoupnete u něj v ceně víc, než když ho o půlnoci budete bombardovat písmenky. I kdybyste mu jen zdvořile chtěla popřát dobrou noc.

Pravidlo č. 2: Pozor na komunikační šumy

Myslela jste to dobře, ale reakcí na vaši rádobyvtipnou poznámku je zarputilé mlčení. Dotyčný na druhém konci vás nepochopil, nebo, což je ještě horší, se urazil. Minimalizujte hrozbu komunikačních šumů a řiďte se jednoduchou radou: nepište nic, co byste nevyslovila nahlas. Flirtujte a vtipkujte, ale zavádějící komentáře si odpusťte.

Pravidlo č. 3: Alkohol je špatný rádce

Snad jen zapřisáhlým abstinentkám nevstávají po vydařeném večírku vlasy hrůzou na hlavě při pohledu do odeslaných zpráv. Abyste se příště vyvarovala trapasu, raději nechte mobil vypnutý a zapněte ho až ve chvíli, kdy si budete chtít zavolat taxíka. Jediné, co vás pak bude ráno trápit, bude kocovina.

Pravidlo č. 4: Všeho moc škodí

Neproměňte zábavný dialog ve vyčerpávající přestřelku. Méně je někdy více a platí to i v esemeskování. Pár milých slov zahřeje adresáta u srdce víc než vyčerpávající popis vašich denních aktivit. Ten ho spíš odradí.

Pravidlo č. 5: Důležitým věcem se postavte čelem

Ať už jste se rozhodla příjemci zprávy sdělit, že ho opouštíte, nebo mu jen vynadat, že nevyzvedl šaty z čistírny, sdělte mu to osobně. Ano, vyťukat text na mobilu by vám ulehčilo spoustu nepříjemností, rozpačitých okamžiků i trapných chvil mlčení, ale buďte statečná a postavte se tomu čelem.

Konstruktivní hádka vám prospěje víc než několik vzteklých písmen. I když bude vaší poslední, bude aspoň důstojným sbohem. A to si přece za tu citovou investici zasloužíte oba.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24