Dítě bez muže, díl 1.

Dítě bez muže, díl 1.

Doby, kdy jste věřila na prince a čápy, jsou dávno pryč. Co ale dělat, když vaše biologické hodiny bijí na poplach, a přitom nemáte nikoho, kdo by je vyslyšel? Je tu ještě jedna možnost: pořiďte si dítě sama.

DítěVe slavné divadelní hře Perfect Days, kterou u nás režírovala Alice Nellis, se úspěšná, ale citově vyprahlá čtyřicetiletá kadeřnice Barbs rozhodne, že chce dítě. Protože však ani bývalý manžel, ani mladý milenec nejsou pro toto poslání vhodnými adepty, graduje příběh nezapomenutelnou scénou, v níž si Barbs zavádí injekční stříkačkou sperma svého homosexuálního kamaráda.

Tento výjev ale zdaleka nemusí být jen fiktivní scénou z divadelních prken. Na­opak, otázku, co dělat, pokud chcete dítě, ale vhodný partner není nadohled, řeší celá řada žen. Teď má jejich snažení konečně šanci získat důstojnější háv. Projednává se totiž přijetí zákona, který by Češkám umožnil mateřství, aniž by měly partnera, nebo se dokonce musely s někým vyspat. Co by tato změna v praxi znamenala?

Volnost, rovnost, mateřství
„Myslím si, že to přinese velkou svobodu, ale zároveň i velkou zodpovědnost,“ soudí psycholožka Lenka Čadová. „Určitě by bylo dobré, aby to svobodným ženám bylo umožněno, na druhé straně se tím odchylujeme od rodinných hodnot a tradic, které zde fungují tisíce let.“

Tato změna totiž (pochopitelně) není vítána všemi. Vedle zastánců tradiční rodiny proti zákonu brojí i někteří muži, jimž se nelíbí zvýhodnění žen. „Pak chceme mít stejné právo na dárcovství vajíček a náhradní matku,“ ozývá se v internetových diskusích.

Socioložka Lenka Zamykalová z oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR sice připouští, že nová zákonná úprava by muže diskriminovala, to ale podle ní ještě není důvod, proč ji nepovolit. „Z určitého hlediska je totiž diskriminační i to, že otěhotnět a rodit mohou jen ženy,“ říká Lenka Zamykalová a dodává, že je zajímavé, že opačná diskriminace, která se naopak v asistované reprodukci týká žen – tu jim totiž pojišťovna hradí jen do čtyřiceti let, nad 48 let se neprovádí –, nikoho netrápí. „Stále platí, že muž ve věku ‚dědečka‘ je coby otec oslavován, žena, která chce dítě a je jí třeba 45 let, je označena za ‚babičku‘ neschopnou se o dítě postarat.“

Single = neschopná matka?
A co argument, že by single žena neměla mít právo počít dítě umělou cestou, protože není-li schopná navázat fungující vztah s mužem, nebude ani dobrou matkou? Psycholožka Lenka Čadová se proti tomu ohrazuje: „Myslím si, že je to velmi paušalizující a zjednodušený pohled. Taková žena nemusí být automaticky špatnou matkou. Prostě třeba jen v tu chvíli ztratila partnera nebo měla málo partnerských zkušeností. Navíc si může vhodného partnera najít časem a společně s ním pak dítěti vytvořit harmonické prostředí. Je v tom zahrnuta i volba – než abych vytvořila s mužem disharmonické prostředí, to se radši obejdu bez něj.“

VÍCE SE DOČTETE V DALŠÍM DÍLE.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24