1. Objednání fotografa je jedna z prvních věcí, kterou musíte při plánování svatby udělat. Ti nejlepší mají totiž logicky poměrně nabitý diář. Proto byste si ho měla zamluvit minimálně půl roku před svatbou.
2. Vymezte si rozpočet. Obecně se doporučuje z celkového svatebního budgetu vyčlenit tak 10 % nákladů na fotografa. Zdá se vám to moc? Za pár let to oceníte vy, vaše děti i vnoučata.
3. Rozhodněte se, zda chcete fotky portrétní, nebo fotožurnalistické. Portrétní jsou klasické svatební fotografie, jak je znáte. Žurnalistické fotky jsou populární spíše v posledních letech. Jedná se o momentky, které jsou akčnější a často i zábavnější. Možná je samozřejmě i kombinace obou stylů.
4. Nikdy si nevybírejte svatebního fotografa z řad rodiny nebo přátel. A to ani v případě, že se jedná o profesionála. Pokud za vámi bude tatíček celý den pobíhat s foťákem, vaši svatbu si neužije, ani kdyby se přetrhl (a nebo naopak užije, a vy pak nebudete mít z fotek nic).
5. Ptejte se na reference. Nic není spolehlivější než doporučení dobrého přítele. Hlavně nesedněte na lep jen poutavé reklamě.
6. Pokud nedostanete dobré doporučení od známých, najděte si fotografa sami. Rozhodně projděte co největší počet webových stránek a podívejte se na styl, kterým jednotliví profesionálové fotí. Ne každý vám totiž musí vyhovovat.
7. Jakmile svůj výběr zúžíte, například na tři kandidáty, dohodněte si osobní schůzku. Nechcete přece strávit svůj nejdůležitější den s asociálem.
8. Rozhodněte se, zda chcete fotit na film, nebo na digitál. Pokud se rozhodnete pro digitální focení, nezapomeňte si s fotografem domluvit vhodné rozlišení. To by mělo být takové, aby se fotky daly tisknout i ve větších formátech.
9. Zjistěte si, jestli s sebou vybraný fotograf nosí náhradnívybavení. Mít totiž jeden foťák se nemusí vyplatit. Znáte to, náhoda je blbec.
10. Seznamte ho s místem svatby – focení v interiéru a venku se totiž dost podstatně liší. Stejně je to i se světlem – jinak se fotí ráno, jinak večer. Nejvhodnější světlo bývá mezi 16–18 hodinou (i když v lednu toho v šest hodin moc nenafotíte). A pokud bude šplhat po skalách, měl by si vzít aspoň pohorky.
11. Ptejte se. Na zkušenosti, cenu, dobu, kterou s vámi hodlá strávit, jak dlouho trvá dodání finálních fotek, na typ vybavení, zda má profesionální studio…
12. Trvejte na kvalitní smlouvě a CELOU si ji přečtěte.
13. Vyhraďte si na aranžované fotografování alespoň hodinu, lépe dvě. Za 30 minut to rozhodně nestihnete.
14. Spolupracujte! S tím, že se tváříte jako kakabus, nenadělá nic ani ten nejlepší fotograf.
Tak lovu zdar!
ELLE pro vás vybrala:
http://www.thedreams.cz/cs/
http://www.svatebni-fotograf.org
http://www.livephotography.net/wed/
http://svatebnifotograf.wordpress.com/svatebni-fotograf-praha/
http://tess-foto.com/
http://www.bastyan.cz/
http://www.fotohemala.cz
http://www.photosklep.net
http://www.svatebnifotograf.com