Vlasy
V těhotenství dochází ke změnám v celém organismu a vlasy nejsou žádnou výjimkou. Příliv hormonů často vede ke změnám v jejich struktuře a barvě vlasů, a dokonce i ke změněným reakcím na úpravy kadeřníka. Často zjistíte, že jsou vaše vlasy hustší a lesklejší, což je dáno hlavně zvýšenou hladinou hormonu estrogenu. Ten brzdí i běžný cyklus jejich padání, takže pokud po porodu nebo ukončení kojení zaznamenáte více vlasů na svém kartáči, nejde o nic jiného, než že se vše vrací do původního, normálního stavu.
Není neobvyklá ani změna celkové struktury vlasů v tom smyslu, že se rovné vlasy začnou vlnit, a naopak kudrnaté narovnávat (platí ale, že mastné se mohou mastit ještě více a suché až krepatět). Péči proto volte vždy tak, jak momentální stav vašich kadeří potřebuje. Díky tomu byste měla změněnou povahu vlasů zvládnout do doby, než porodíte, kdy se pravděpodobně vše vrátí zpět do normálu.
Barvíte-li se, vezměte v úvahu, že v důsledku hormonálních změn může i barva reagovat na vlasy a vlasovou pokožku jinak než před otěhotněním. Z toho důvodu byste se určitě měla vždy svěřit do rukou kadeřníka. Barvení se jinak nemusíte bát, chcete-li ale přece jen použít šetrnější variantu, nechte si udělat dlouhodobý přeliv, který obsahuje menší množství chemikálií. Ohleduplnější je i melírování, během něj se chemická směs nedostane do přímého kontaktu s pokožkou hlavy.
Tělo
Prsa
Pokud jste měla spíš chlapeckou hruď, je dost pravděpodobné, že těhotenství přinese v tomto ohledu změnu. Krátce po otěhotnění se totiž začnou mléčné žlázy v prsou zvětšovat, a připravovat se tak na budoucí kojení. Rychlé změny velikosti prsou jsou ale velkou zátěží pro pokožku, která po opakovaných růstových změnách ztrácí svou elasticitu. Pravidelně ji proto masírujte výživnými krémy, které její pružnost podpoří. Dnes na trhu naleznete mnoho přípravků, například Bio-Sculpt Shaping
Cream, Esthederm (1700 Kč), zpevňující koncentrát péče o tělo Aromessence Sculpt, Decleor (1650 Kč) nebo gel na poprsí Gel Buste Amante, L’Occitane (1055 Kč), s obsahem mandlí, křemíku a vypínacího zeleninového komplexu. Tyto přípravky předejdou popraskání pokožky prsou a vzniku strií, ale zároveň vám pomohou zbavit se nepříjemných pocitů způsobených napínáním pleti (ať už jde o svědění či napětí). Ke zpevnění prsou můžete přispět také cviky zaměřenými na posílení této oblasti. Tím nejznámějším je tisknutí dlaní proti sobě v úrovni hrudníku, kdy lokty směřují do stran. Vydržte asi pět vteřin, poté tlak povolte. Opakujte desetkrát po sobě několikrát denně.
Velmi jemnou péči je důležité věnovat poprsí i po porodu. Bezprostředně po něm (v průběhu několika hodin až dní) totiž dochází k takzvanému nalití prsou, kterým začíná úspěšné kojení. To může být nepříjemné až bolestivé, ale pomohou vám teplé obklady a jemná masáž. Při ní můžete použít například olej na masáž prsů Weleda (249 Kč). Citlivou péči potřebují také samotné bradavky a dvorce, na nichž se někdy při kojení vytvářejí praskliny, které se obtížně hojí. Na ošetření bradavek často postačí rozetření kapky mateřského, takzvaného zadního mléka, které se objevuje ke konci kojení, ale hlubší praskliny vyžadují ošetření přípravky k tomu určenými, jakými je například Bepanthen mast, kalciová mast nebo krém na bradavky Avent (389 Kč). Na ošetření pokožky prsou používejte krémy bez výraznější parfemace, protože by mohly odradit děťátko zvyklé na vaši specifickou vůni, jež ho uklidňuje. Prsa omývejte pouze vodou, vyhněte se mýdlům a jiným přípravkům. Ty pokožku vysušují a narušují její přirozený ochranný film. Po ukončení kojení je možné začít používat kosmetiku s intenzivnějšími vypínacími účinky.