Když se s dermatologem budete bavit na téma ‚typ pleti‘, zaměří se na dvě věci – kolik kožního tuku vaše pokožka produkuje a kde se tento tuk vylučuje nejvíce.
Nedivte se, když se začne vyptávat na to, kolik hodin spíte a co jíte. Stav, typ a kvalitu vaší pleti totiž určují i tzv. vnitřní a vnějšífaktory. Těmi vnějšími máme na mysli například střídající se roční období, stres, kouření, intenzivní opalování, vnitřními pak špatnou stravu nebo hormonální výkyvy. Pleť je ukazatelem. Nejíte zdravě? Není divu, že se vaše pleť mastí. Nevypijete za den dva až tři litry vody? Pokožka má právo vypadat vysušená. Pustíte pleti ‚k tělu‘ více slunečních paprsků, než je zdrávo? Nemělo by vás tedy překvapit, že se vám na obličeji vytvořily nevzhledné skvrny či předčasné vrásky. Svoji daň si vybírají i teplotní výkyvy. Jejich působením je pleť unavená, napnutá, objevují se na ní šupinky.
Abyste svou pleť ‚zachránili‘, úkol číslo jedna zní: zjistěte, jaký druh pleti máte, v jakém je stavu a jakou péči jí máte dopřát.
SUCHÁ
Potřebuje vodu. Zavlažujte ji zvenku i zevnitř. Hodně pijte – alespoň dva a půl litru denně – a používejte hydratační krémy. Už dávno neplatí, že se hydratační krémy smějí používat jen v létě. Jejich složení je dnes natolik promyšlené a otestované, že pleti můžete s klidem dopřát hydrataci i v zimě. Suchá pokožka by se měla mít na pozoru také před klimatizací nebo větrem. A ještě jedno varování – nesnažte se suchou pleť neustále ‚napouštět‘ olejem. Bude totiž mnohem vysušenější.
Co tedy suchá tvář potřebuje? Pečujte o ni hydratačními přípravky, krémy obsahujícími zvlhčovací látky a výrobky, které zabrání další ztrátě vlhkosti. Nepromašťujte ji, neopalujte ji a nepoužívejte nic, co obsahuje alkohol.
MASTNÁ
Je ve výhodě, protože pomaleji stárne. Leskne se a mastí, ale léta se jí ‚ve tváři‘ nesčítají tak rychle. Bývá i velmi pružná. Nevýhodou je, že produkuje příliš mnoho mazu, a tak se na ní tvoří pupínky. Trápí ji také velké póry nebo akné. S těmito nedokonalostmi si však poradíte hravě, přípravků na mastnou pokožku je na trhu mnoho. Ale pozor! Nikdy nepoužívejte ty, které obsahují hodně alkoholu.
Mastná pokožka se nekamarádí ani s tónovacími či rozjasňujícími krémy. Nemá v lásce ani mýdlo nebo vodu. Jak a čím o ni tedy pečovat? Volte přípravky, které neobsahují olej a které vstřebají přebytečný maz, a dále ty, které jsou protizánětlivé.
SMÍŠENÁ
Má hezkou barvu, vypadá zdravě, přesto ji může trápit tzv. T-zóna. Na čele, kolem nosu a na bradě se více mastí. Nejen mastná, ale i suchá místa jí mohou dávat zabrat. Pod očima a na tvářích je sušší a mírně pnoucí. Tak jako je vaše pleť smíšená, i péče o ni musí být kombinovaná. Na suché partie tedy používejte hydrataci podporující produkty a na mastnější oblasti aplikujte přípravky, které nadbytečný maz vstřebávají.
A pozor! Přestože bojujete s mastící se a lesknoucí se T-zónou, zapomeňte na přípravky, které jsou na tuto oblast obličeje doporučované. Pro smíšenou pleť nejsou vhodné ani peelingy či tonika s alkoholem. Chce to vyživující pleťové masky, regenerační noční krémy, hydratační denní krémy. Dbejte i na precizní odličování a dohlédněte na to, zda vaše krémy obsahují UV filtr.
CITLIVÁ
Bývá často podrážděná. Objevují se na ní červené skvrny, suchá místa, loupe se, je napnutá, tenká, jemná. Také se snadno spálí a je citlivá na většinu kosmetických přípravků. Potřebuje hypoalergenní produkty, krémy bez chemických látek, vhodné jsou pro ni hydratační krémy bez parfemace.
Chcete-li trápení své pleti jednou provždy vyřešit, začněte jí naslouchat. Změňte životní styl, důkladně se odličujte, hodně pijte, spěte, dobře jezte, nekuřte, odbourejte stres, hydratujte a pečujte. Vrátí vám to. Bude zase dokonalá. A nezapomeňte na to, že jedině zdravá pleť může být krásná!