Dnes se možná na kapustu díváme jako na chudou příbuznou atraktivnější zeleniny, přehlížená je ale neprávem. Podle mnoha výzkumů má na naše zdraví totiž účinky téměř zázračné…
Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek, a podle průzkumů dokonce prý pokud si kapustu dáte nejméně třikrát do týdne, výrazně tím omezíte možnost výskytu rakoviny tlustého střeva, plic a prostaty…
Královská léčba
Traduje se, že už král Nabuchodonozor v dávné Mezopotámii si poroučel kapustu na svůj stůl velmi často – fungovala totiž spolehlivě jako lék na kocovinu. A je to tak – kapusta pomáhá játrům lépe vstřebat alkohol, takže se určitě vyplatí.
Co všechno obsahuje? Vitaminy skupiny B, vitamin A, C, E, K, beta-karoten, biotin a dále minerály hořčík, selen, fosfor, draslík, a také vlákninu. Už jen sto gramů této zeleniny dodá vašemu tělu tři čtvrtiny denní dávky vitaminu A.
Existuje spousta druhů – od křehké rané přes růžičkovou a klasickou velkou hlávkovou až po kadeřávek, který je mimochodem největším zdrojem vápníků v kategorii zeleniny vůbec.
Někomu vadí specifický zápach, ten se dá ale odstranit, když se kapusta před vařením oblanšíruje, tedy krátce spaří horkou vodou. Dalším malým problémem je nadýmavost, i ta se dá ale zredukovat – tím, že ji budete vařit bez pokličky a přidáte k ní vhodné koření, například kmín, saturejku, koriandr, zázvor, semínka fenyklu či anýzu…
Náš tip:
Vyzkoušejte například dušenou kapustu s pancettou.
Recept najdete zde: http://www.apetitonline.cz/recepty/5731-dusena-kapusta-s-pancettou.html