10 důvodů, proč jste unavená, díl 2.
Padáte únavou, sotva vylezete z postele, a přitom jste zalehla po večerníčku? Cítíte se na konci dne jako vymačkaný citron? Víme, jak zaženete únavu a co vám dodá energii!
5 CUKROVKA
Proč? Občasné zívání ještě nemusí nic znamenat, ale
pokud trpíte celodenní únavou, měla byste zpozornět. Příčinou totiž
může být cukrovka. Mezi další příznaky, které by vás měly varovat,
patří hubnutí, ustavičný pocit žízně a častější močení.
Řešení: Máte-li podezření na cukrovku, zajděte ke svému lékaři a nechte si udělat krevní testy. Počítejte s tím, že pokud se onemocnění prokáže, budete muset učinit několik zásadních změn, týkajících se vaší stravy a životního stylu.
6 PORUCHA FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY
Proč? Za odlivem energie vězí často i hormon štítné
žlázy tyroxin. „Ten v těle urychluje všechny děje – od činnosti
srdce po vyprazdňování střev. Jeho nedostatek tak vede k jejich zpomalení
a vyvolává únavu, zimomřivost, spavost, zácpu, otoky a další potíže,“
vypočítává MUDr. Václav Zamrazil, vedoucí lékař Endokrinologického
ústavu v Praze.
Řešení: Hladina tyroxinu se zjišťuje z krve při endokrinologickém vyšetření. Jeho nedostatek je bohužel většinou trvalý. „Jedinou možností úpravy je jeho podávání ve formě tablet pod odbornou lékařskou kontrolou,“ doplňuje profesor Zamrazil.
7 VAŠE POSTEL
Proč? Odhaduje se, že nespavostí u nás trpí až třetina
populace. Příčiny mohou být různé – psychické, fyzické, ale někdy
také zcela prozaické: špatná postel. Nemáte-li tak žádné jiné větší
starosti, nic vás nebolí ani vedle vás nikdo ‚neřeže dříví‘, možná
se problém nachází pod vámi.
Řešení: Volba matrace závisí na několika kritériích – vaší váze, výšce či zvyklostech, důležitý je ale především materiál. Ty kvalitní totiž dobře kopírují tvar těla. Matrace z tzv. líné pěny například snižují otáčení během noci až o 75 %. Namísto pětačtyřiceti otočení se tak během noci převalíte jen asi desetkrát. Obecně pak platí, že tužší matrace jsou vhodnější pro lidi s vyšší váhou, na měkčích se bude lépe spát ‚muším vahám‘.
8 NEDOSTATEK ŽELEZA
Proč? Právě tento prvek je nezbytnou součástí hemoglobinu
(červeného krevního pigmentu), který zajišťuje přenos kyslíku do všech
buněk těla. Má-li tak tělo železa málo, výsledkem je pocit únavy a
celková ochablost. Nejohroženějšími skupinami jsou v tomto případě
vegetariánky, ale také těhotné ženy či ty, které kojí nebo mají silnou
menstruaci.
Řešení: Doporučená denní dávka železa u žen je 15 až 18 mg (v těhotenství až 30 mg, mužům stačí jen 10 mg). V praxi této dávky dosáhnete, když budete třikrát až čtyřikrát týdně jíst hovězí, vepřové nebo tmavé kuřecí maso. Vysoký obsah železa mají také obohacené ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky. Ke všem těmto potravinám však přidejte ty, které jsou bohaté na vitamin C (třeba rajče nebo čerstvý pomerančový džus). Díky němu se železo lépe vstřebává.
9 MÁLO VITAMINU B12
Proč? Absence vitaminu B12 způsobuje řadu nepříjemností,
od únavy přes poruchy soustředění a paměti po suchou pokožku a různé
ekzémy. V horším případě může vést dokonce i k depresi.
Řešení: Pozorujete-li na sobě tyto symptomy, nechte si udělat krevní testy, které zjistí hladinu vitaminu B12. Stravu pak doplňte o červené maso, vejce, ryby a cereálie. Vitamin můžete konzumovat také ve formě preparátu. Odměnou vám bude nejen příliv energie, ale i zlepšení nálady a zraku.
10 DEPRESEProč? Většina lidí trpících depresí si kromě jiného stěžuje také na únavu. Pokud vedle nedostatku energie zároveň pociťujete ztrátu motivace a sklíčenost, nemáte chuť na sex a vaše váha kolísá, diagnóza opravdu může znít: deprese.
Řešení: Deprese se léčí většinou kombinovaně – za pomoci antidepresiv a psychoterapie. Léky proti depresi vám dnes již předepíše i praktický lékař, i když je ale budete brát podle předpisu, počítejte s tím, že první tři týdny se nemusí dostavit pozitivní účinky. Naopak, někdy se projeví ty negativní (často také určitou dobu trvá, než lékař vybere ty pravé prášky pro vás). Po této době se však situace obrací a k vymizení příznaků dochází za 6 až 12 týdnů. Nespoléhejte se ale jen na prášky a ‚doplňte‘ je psychoterapií. Jen tak bude mít léčba efekt i poté, co prášky doberete (více se dočtete na www.deprese.cz).
TEXT: IVONA SOURALOVÁ