Efektivní, ekologická a bez vody. Seznamte se s kosmetikou budoucnosti

 

Nebojte, kosmetikou bez vody nemáme na mysli odličovací ubrousky a neskončíme jen u tuhých šamponů. Ani nenaznačujeme, že se máte přestat mýt úplně. Beauty koncept kosmetiky s co nejmenším obsahem vody se zrodil před pár lety v Jižní Koreji, ale vídáme ho čím dál častěji a zájem o něj poroste spolu s vlnou clean beaty. Trendspottingové agentury ho řadí mezi top trendy roku 2022. Proč právě teď? Přírodní zdroje nejsou neomezené a platí to i pro vodu, ze které se stává nedostatkové zboží. Přesto je v tuto chvíli položkou číslo jedna na většině kosmetických produktů. Značky i celý průmysl na to musí reagovat a jedním z možných řešení je právě kosmetika bez vody. 

Pojďme se její výhody podívat blíže. V první řadě uvedeme na pravou míru, že ačkoliv to název napovídá, nejde o péči bez jediné kapky vody. Ta je i nadále potřeba při výrobě a často i při aplikaci produktu, ale až u vás doma v koupelně. Jde zkrátka o to použít ji, kde je skutečně potřeba a ne jako levnou výplň a bázi. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jak už jsme zmiňovali, koncept kosmetiky bez vody není žádnou novinkou. Slýcháme o něm už dobrých pár let, kdy k nám začala proudit inspirace dokonalou beauty rutinou z Jižní Koreji. Hybatelem zde nebyla touha po větší udržitelnosti, ale produktech, které by byly koncentrovanější a díky tomu skutečně efektivní. Jednoduše – proč něco zbytečně ředit? S tím jde ruku v ruce další výhoda a tou je trvanlivost. Jakkoliv budeme dodržovat čistotu, pravdou je, že kde je voda, tam jsou bakterie. A pokud ne, tak protože jsou v ní přidané konzervanty. V prvním případě se zkracuje životnost produktu, v druhém dostáváme skrz kůži do těla něco, co nechceme. Koncentrovanější produkty jsou také logicky menší a lehčí, takže za sebou při dopravě zanechají menší uhlíkovou stopu a vyžadují méně obalů. Na to jsme přece jen citlivější následkem pandemie, kdy jsme si začali vše včetně kosmetiky objednávat s dopravou až před dveře a vidíme v kolika vrstvách náš nový šampon s kondicionérem dorazí. A občas to zabolí. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A třešnička na závěr – už žádné počítání mililitrů při cestování letadlem a kupování miniaturek těsně před cestou. Stačí vyměnit jen jeden produkt, jednu lahvičku a hned to bude znát. A navíc tuhé mýdlo se vám v tašce neotevře. Pamatujete si díl Přátel, kde se Rossovi vylije v tašce kondicionér? Bylo to úplně všude!  

Jaké jsou tedy beauty produkty bez vody? Tuhé, koncentrované, pudrové, oleje, másla. Masky, šampony, make-upy, exfolianty. Od pleťové péče, tělovou i vlasovou péči až po make-up. Našli jsme pro vás pár 5 tipů, které v letošním roce přidat na poličku v koupelně. Čistící maska od britské značky Haeckels se promění z pudrové konzistence v jemnou masku až po přidání teplé vody a rovnou se pak nanáší na pleť. Bez vody si vystačíte i s odličovacím balzámem od kultovního brandu Drunk Elephant. Nemusíte ho oplachovat a pokud budete chtít proměnit balzám v pleťové mléko, stačí přidat pár kapek vody. Oleje a botanické extrakty nahradily vodu v make-upech od Vapour, novém přírůstku v nabídce Líčírny. Vodě se vyhýbá také česká kosmetika Yage, u které nepořídíte běžný krém, ale pomocí esencí, pleťových sér a olejů si ho namícháte sami – efektivnější a vydrží vám déle. A ano, dojde i na slavné tuhé šampóny. Kam pro ně? Třeba do Lush. Ani tahle značka není žádným nováčkem na scéně v experimentování s konzistencemi. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Není to apel vyhodit veškerou kosmetikou s vodou a kompletně změnit beauty rutinu, ale zkusit občas vystoupit ze své komfortní zóny. Ze zvyku kupujete tekuté mýdlo na ruce? A šampon? A že vás nenapadlo kouknout na složení make-upu? Jde o drobnosti, které se pěkně nasčítají. A kde je poptávka, tam bude nabídka. A poptávka po waterles beauty roste! Z nutnosti se stal trend a z trendu bude samozřejmost

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24