IPL světlo pálí
Při epilaci se vám rozhodně nemůže stát, že byste si popálila kůži. Ano, světlo mírně hřeje, ale ani to není nijak nepříjemné. Každý kvalitní epilátor je koneckonců opatřen bezpečnostním senzorem a umožňuje nastavit intenzitu záblesků, takže žádná rizika skutečně nehrozí. Domácí epilace se nemusíte bát ani v případě, že máte citlivou pokožku. „Kůže může jen lehce zarudnout. V tom případě aplikujte zklidňující hydratační krém či chladivý gel,“ radí dermatoložka Jana Housková.
Je drahá a zdlouhavá
Je pochopitelné, že za IPL strojek utratíte jednorázově víc než za jedno ošetření v kosmetickém salonu. Když ale vezmete v potaz, kolik a jak dlouhých návštěv salonu je třeba absolvovat, abyste dosáhla žádoucího výsledku, domácí epilátor vás vyjde podstatně levněji. Průměrně vydrží strojek okolo 250 000 záblesků, což je zhruba patnáct let používání. Proto je výhodné vybírat přístroj s větší zábleskovou lampou. Navíc s ním můžete pracovat, kdykoliv se vám zachce a nemusíte čekat, až si na vás kosmetička udělá čas.
Dokáže zničit všechny chloupky
Epilátory dosahují nejlepších výsledků u tmavých chloupků, světlé vyžadují více opakování. Šedivé chloupky pulzním světlem odstranit nelze, jelikož neobsahují žádný pigment, ale vzduchové bubliny. Zjednodušeně řečeno – čím je chloupek tmavší a kůže světlejší, tím je výsledek lepší.IPL zároveň dokáže zničit jen ty chloupky, které jsou v růstové fázi, proto je třeba ošetření několikrát zopakovat.
Efekt je trvalý
Ne tak docela. IPL totiž neničí kořínky, takže chloupky neustále dorůstají. Je ale pravdou, že čím poctivější v začátcích jste, tím pomaleji chloupky rostou. Navíc se po nějaké době dostanou do klidové fáze a začnou pomalu vypadávat. První dva měsíce tedy epilátor používejte častěji, třeba jednou týdně, pak intervaly pomalu prodlužujte. A pokožka? Ta bude po celou dobu krásně hladká.
Častá epilace poškozuje pokožku
Ale kdepak. Nemusíte se bát suchých míst, stroupků ani vrásek. Tedy v případě, že IPL epilaci neprovádíte na opálené kůži. „To se rozhodně nedoporučuje. Je zde velké riziko vzniku změn zbarvení kůže v místě aplikace i podráždění pokožky,“ upozorňuje Housková. Před epilací nepoužívejte ani peeling, i ten by mohl kůži podráždit.
IPL ovlivňuje plodnost
Žádné testy nikdy neprokázaly jakoukoliv závadnost IPL epilace na lidský organismus. Je sice pravdou, že jako těhotné nebo kojící matky byste se tomuto druhu odstraňování chloupků měly raději vyhnout, ovšem jen z jednoho prostého důvodu. Nikdo totiž ještě testy tohoto druhu neabsolvoval.
Není určena pro muže
Je! Byť je možné, že výsledky nebudou úplně dokonalé. Na trhu nicméně existují i takové IPL epilátory, které si s mužským ochlupením, které je tvrdší a hustší než to ženské, umí poradit.
Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org, forbes.com