Slovenského umělce Patrika Kriššáka jsme navštívili v ateliéru na pražské Letné. V Praze se usadil po studiích na akademiích umění v Banské Bystrici a Ostravě. Jeho tvorba si pohrává s hranicemi klasického média malby, posouvá je a nebojí se experimentů. Způsob, kterým díla vytváří, je netradiční. Možnosti malby rozšířil o vlastní originální techniku, kdy barvy nanáší přímo z nádob na plátno. Tento postup mu umožnuje plně se zaměřit na materiální vlastnosti barvy, jako jsou její textura, hutnost či viskozita. Sklenice s barvou slouží jako nástroj, jež po sobě posunem po plátně zanechává grafickou stopu.
„Vymyslel jsem vlastní techniku a sestrojil dřevěnou konstrukci, na niž obraz připevním, a ten se tak stává kinetickým objektem. Usnadňuje mi to práci při manipulaci s plátnem. Používám olejové barvy ředěné terpentýnem, na obraz přiložím sklenici s barvou, jejíž obsah se díky podtlaku nevylívá, a pak už se sklenicí přejíždím po obraze a vytvářím stopu. Díky tomuto principu mohu simultánně pracovat na dvou obrazech na jednou, když na jednom barva zasychá,“ vysvětluje Patrik Kriššák princip své malířské techniky.
Nepodceňuje ani přípravu a před samotným malováním si druhou stranu každého plátna vyplňuje kartonem, aby se na obraz po nanášení barvy neobtiskla struktura rámu. Výstup specifické techniky zdánlivě připomíná práci v grafických programech, avšak expresivnost tahu a fakt, že občas dochází k náhodným nepřesnostem, vyzdvihuje její analogové vyznění. Pro větší modelaci objemů do malby přidává barevný třpyt, který vyvolává dojem stínování.
Výrazné odstíny v různě širokých stopách tvoří neopakovatelné kompozice, prolínají se nebo uzavírají do nekonečných smyček, a navrací se tak k základní problematice tvaru a znakovitosti. Vizuální zkratka zobrazení jednotlivých motivů představuje nejen abstraktní tvary, ale skrývá v sobě i aktuální témata společenské kritiky.
Tvorbu Patrika Kriššáka najdete na www.patrikkrissak.com, ig @patrikkrissak nebo ho po předchozí domluvě můžete navštívit v jeho ateliéru v Heřmanově ulici 43a na Praze 7.