A zase ten čas…
Je to jedna z nejčastějších výmluv: že vám zkrátka nezbývá čas. Máte hodně práce, starostí, vyřizování… Ale kdo ne? Řešení je jednoduché – „time management“. Věřte, že ať už jste jakkoliv vytížená, volnou hodinku během dne vždycky najdete. A rozhodně nemusíte obětovat pauzu na oběd. Jde jen o to, stanovit si priority. „Den má 24 hodin, udělat si 60 volných minut na cvičení dokáže skutečně každý. Buď můžete ráno dřív vstát, zaskočit do fitka hned po práci, nebo si zacvičit až večer doma. Ideální je, když si stanovíte určité dny v týdnu a taky pravidelný čas. Pak si na daný režim lehce zvyknete,“ radí fitness trenér Robert Vošmik. Navíc v současnosti vám spoustu možností nabízí také internet. Existuje nesčetně videokanálů s denními, klidně i dvacetiminutovými – cvičebními bloky. Tak zkrátka nepůjdete spát v deset hodin večer, ale o půl jedenácté! Snadná matematika.
Chybí vám motivace?
Jednou jste moc unavení, podruhé máte něco neodkladného, pak se zase necítíte úplně stoprocentně v kondici… Najít dlouhodobou motivaci ke cvičení není jen tak, o tom žádná. Chce to pevnou vůli a určitou disciplinovanost. Existuje ale pár motivačních triků, které vám to mohou usnadnit. Využít můžete třeba sociální sítě. Byť mají řadu negativ, co se sportu týče, rozhodně hrají ve váš prospěch. Co jiného vám dodá chuť cvičit, než když se se svým novým předsevzetím pochlubíte přátelům? Obzvlášť, když budete příspěvky přidávat pravidelně. Provedené studie navíc dokazují, že obrovskou motivací jsou nejrůznější fitness skupiny na sociálních sítích. Tak co vás od vašeho snu ještě dělí? Jedno kliknutí?
Únava a stres
Je jasné, že po celém dni v práci se vám do fitka zkrátka nechce. Jste unavená, přešlá a zralá akorát tak do postele? Není nic jednoduššího, než si zacvičit ráno. „Takový trénink vás navíc nabudí, a vy tak budete mít energie doslova na rozdávání,“ podotýká Vošmik. Překážkou přitom není ani práce na směny. V takovém případě si naordinujte cvičení na volné dny, případně volné odpoledne. A hlavně! Stanovte si konkrétní, ale reálné cíle. Cvičit dvakrát denně a uběhnout sto kilometrů za měsíc, totiž postupem času omrzí každého. A vám jde přece hlavně o to, abyste danou motivaci neztratila. A když náhodou? Pak si dopřejte restart. I odpočinek je totiž důležitou součástí zdravého životního stylu.
Zdroje: coachweb.com, sciencedaily.com, insider.com