První je trénink
Co se týče samotného plavání, důležité je být při něm uvolnění,
protažení a chtít být ve vodě jakoby co nejdelší. Než se vrhnete do
vody, vždy se proto pořádně protáhněte a takzvanou přípravu na suchu
rozhodně nepodceňujte. Několik minut před každým tréninkem však
nestačí. „Doporučuji alespoň patnáct minut denně věnovat protahování
partií nejvíce zatěžovaných plaveckých kloubů, jako jsou ramena, kolena,
kyčle, oblast kotníku,“ vysvětluje Dáša Majerová. Potom přichází na
řadu výuka jednotlivých plaveckých stylů. Chcete-li už po pár týdnech
ohromovat dynamickým motýlkem, nechte si zajít chuť. Máte-li ještě
potíže s dýcháním do vody, ale zase si na ni bez problémů lehnete,
vypilujte nejdříve znak, který se plave na zádech. Ten je totiž pro hodně
lidí nejlehčí – jenom kopete nohama, točíte rukama a nezatěžujete
krční páteř.
Prsa jsou překvapivě těžší, a právě při nich je třeba si dát pozor na největší zlozvyky: špatnou koordinaci rukou a nohou s dýcháním, nesouměrný záběr nohou (každá noha kope jinam) a krátké splývání. Někdo má zase tendenci zabírat nataženýma rukama široko do stran. Přitom stačí jen krátké pohyby od sebe asi 25 cm pod hladinou, ohnout ruce v lokti a zabrat šikmo dolů pod hrudník, pak rychle vytrčit paže vpřed a dlouho splývat.
Kraul je kamenem úrazu téměř vždy. Přitom jde zase hlavně o správný nádech a výdech. „Mnoho lidí ho plave zbrkle a mají pocit, že je to o rychlosti. Jenže tam naopak musí být ten pohyb pomalý a hlavně plynulý. Kraul učím tak, že nejprve plavete s jednou rukou nataženou před tělem a druhou k ní zabíráte. Hlavně žádné kopání pokrčenýma nohama,“ popisuje instruktorka.
Jakmile zvládáte všechny tři styly na jedničku, můžete se těšit na motýlka neboli delfína. Je sice ze všech stylů nejtěžší, rozhodně s ním však nejvíc oslníte.
Proč si ale najímat trenéra a nezkusit pilovat styly sami? „Když jste pod vedením někoho, kdo plavání rozumí a naučí vás je správně, začne vás to opravdu bavit. A taky podáváte lepší výkony. Dříve jsem si dala pár bazénů, popovídala s kamarádkami, a bylo to. Dnes uplavu za tu hodinu třeba osmnáct set metrů, a ani mi to nepřijde,“ tvrdí dnes už zkušená plavkyně Míša. Kromě toho vám může trenér pomoci i v případě, že se kvůli nějakému špatnému zážitku bojíte vody nebo máte strach z potápění. Potřebovat budete jen ručník, plavky a plavecké brýle. Zbytek, jako jsou nadlehčovací pomůcky či plavecké destičky, už na vás čeká na místě.
Čtěte více: