Provence a Azurové pobřeží
Chystáte se v létě navštívit jihofrancouzskou oblast Provence? Pak vězte, že na vás čeká nejen opojná vůně levandule a skvělé víno, ale i kraj zapadlých středověkých městeček v horách, voňavého tymiánu a delikatesních lanýžů. Snoubí se tu mnohé protiklady. „Sady v údolích a zasněžené vrcholky hor, zurčící řeky a hluboké, tmavé lesy. Staré i nové, tradiční i moderní; to vše tvoří tuto kouzelnou oblast, království různorodosti a protikladů,“ popisuje barvitě americká autorka Barbara A. Noeová v úvodu Velkého průvodce Provence a Azurové pobřeží (490 Kč).
Průvodce z renomované edice National Geographic má stejnou strukturu jako jeho ostatní cestovatelští souputníci. V úvodu se dozvíte něco málo z historie a kultury: kolik slavných umělců se provensálskou krajinou nechalo inspirovat (Matisse, Renoir, Picasso, Chagall, Cézanne, Vincent van Gogh), že je Provence největším francouzským pěstitelem a vývozcem organických plodin, nebo co je to mistrál (silný suchý vítr ze severu).
Něco na zub
Kapitola o jídle působí zasvěceně a přímo láká k ochutnávce, vždyť Provensálci jsou na svou cuisine du soleil (sluneční kuchyně) také náležitě pyšní. Její základ tvoří česnek, olivový olej a bylinky (bazalka, tymián, rozmarýn jsou ty nejoblíbenější). Takové tapenade je pyré z černých oliv ochucené česnekem, kapary, sardelkami a olivovým olejem. Nejen vegetariáni ocení zeleninové ratatouille – směs cibulí, rajčat, lilků a cuket, které se dusí na paprice, česneku a provensálských bylinkách. Kromě všeobecně známé bujabézy (speciální rybí polévka) můžete ochutnat i soupe au pistou – hutnou zeleninovou polévku s fazolemi, do které se přidává pistou (směs bazalky, česneku, olivového oleje a parmezánu). Při návštěvě jižní Francie se určitě nesmíte ochudit o „černé zlato Provence“ – lanýže. V provensálštině se jim říká rabasse a na jejich sběr se často využívají prasata nebo psi. Koupíte je na trzích nebo si je můžete dát v nějaké speciální úpravě v restauraci.